Протестна подписка заради строежа на велоалеята на бул. „Княгиня Мария Луиза“ внася в Община Пловдив лидерът на „Съюз за Пловдив“ и общински съветник Дани Каназирева. „До този момент подписката е подкрепена от над 400 пловдивчани, които настояват кметът Иван Тотев да спре изграждането на велоалеята, защото тя пречи на движението на натоварения булевард, създава предпоставки за пътно-транспортни произшествия и отнема места за паркиране“, поясни Каназирева.
По думите й, гражданите считат, че общината трябва да преразгледа проекта за велоалеите в частта бул. „Кн. Мария Луиза“, като се консултира с експерти и да намери друг вариант, който да отговаря на обществения интерес и на параметрите, приети в нормативните актове.
С изграждането на велоалеята на южното платно за движение остават само две ленти вместо три, които шофьорите ползваха досега. По същия начин се намалява и отсрещното платно, въпреки че трафикът на този булевард е интензивен в двете посоки, коментира лидерът на „Съюз за Пловдив“.
„Решението води до унищожаване на изградената инфраструктура - джобове за паркиране. От третата лента се отнемат 1,85 м, а за успоредно паркиране са необходими още между 2 и 2,50м. На практика ще има много по-малко места за спиране, които и сега са недостатъчни. При паркирането колите неизбежно ще навлизат във втора лента, с което ще се създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия. За последните 10 дни вече имаше 4 конфликтни ситуации и един инцидент между автобус и лек автомобил“, допълни от своя страна Веселин Козарев от „Съюз за Пловдив“.
В подписката се настоява още да бъдат възстановена асфалтовата настилка и джобовете за паркиране, унищожени при строителството на велоалеята. Гражданите очакват кметът да ги покани на среща и да изслуша техните аргументи.
„Екипът на „Съюз за Пловдив“ категорично застава зад исканията на пловдивчани, защото решението е абсурдно и ще създаде хаос в движението“, заяви още Каназирева. Според нея, проектът за 48 км велоалеи е правен “на коляно“, без компетентното становище на експерти и вероятно с единствената цел – да се усвоят 14-те млн. лева, предоставени на Пловдив от Европейския съюз като безвъзмездна помощ. Затова са допуснати безброй грешки – унищожават се тротоари, тревни площи, дървета, проличават нефункционалност и противоречия с интересите на пешеходци, на дребния и средния бизнес", подчерта тя.
Според експерти, с отнемането на едната лента останалите две нямат достатъчна ширина, която се изисква по наредбата, за да се осигури безопасно движение и избягване на задръстване.
„Паркирането ще е невъзможно, без да се възпрепятства движението в едната лента. Това е нонсенс“ категорична е Каназирева.
Тя и екипът и подчертаха още, че освен драстичното стесняване на бул. „Мария Луиза“, подобно унищожаване на пътната инфраструктура се извършва чрез строежа на велоалеи и на бул. „Христо Ботев“ в посока Коматевския възел, и на бул. „Никола Вапцаров“ в район „Южен“. Част от жителите на големите блокове по бул. „Н.Вапцаров“ дори ще останат с отрязан достъп до собствените си гаражи, защото алеята минава точно пред тях. Ощетени ще бъдат и собствениците на търговски обекти там, считат от „Съюз за Пловдив“.
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..