Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Билетите за "Сцена на кръстопът" свършват преди откриването

19-ят  Есенен международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” се открива  в Дома на кулутара „Борис Христов”на 10 септември с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакълът „Сестри Палавееви” по едноименния роман на Алек Попов.  



От четирите фестивални премиери,  втората също е  пловдивска – „Няма ток за електрическия стол” от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и режисура на Лилия Абаджиева. Тази година в „Сцена на кръстопът” участват 20 постановки на 12 театъра  и три  чуждестранни.  В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления  с награди „Аскеер и „Икар” като „Къщата на гнева” по Лорка, „Каквато ти ме искаш” на Теди Москов представление на Народния театър, „Семеен албум” от Малин Кръстев. 

СнимкаНародният театър представя и „Петокнижие Исааково” от Анжел Вагенщайн,  актьорът Владо Пенев „влиза” като режисьор на”Дакота”. „Сцената...” е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на  младите и на времето днес.  Чуждестранното участие  е на три театрални формации:  от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон,  мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция театърът на Анталия с пиеса на Молиер. 

С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена „Свалячи”, която е продължение на постигналата голям успех  „Фенове”. В съпътстващата програма на фестивала  участват студенти от НАТФИЗ, и от  НБУ с текстове на Камен Донев, джаз, Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени” и кръгла маса  за „Новото в българската дрматургия на 21 век”. Още преди началото на фестивала, за две от представленията билетите свършиха.

Това са спектаклите „Семеен албум” и „Къщата на гнева”.  Фестивалният бюджет е  от 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на община Пловдив 45 хиляди лева. 

Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов  тази година е: „Театърът. Следите.”  Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото: „19 години „Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48

Христо Мутафчиев е носител на наградата на Карлово за 2025 год.

Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. .  Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..

публикувано на 18.07.25 в 10:43

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05