Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е център за лечение на лицеви аномалии при децата

В Медицинския университет- Пловдив си дават среща над 60 експерти от 30 страни от Европа, Америка, Австралия и Нова Зеландия по проблемите на заболяванията, които засягат външния вид на човека. 

Целта на този форум, финансиран по линия на европейската програма COST е да се уточнят съвместни научни изследвания между лекари, научни и социални работници, както и специалисти по здравни грижи. Това събитие се провежда за първи път в България.

Проф. д-р Юри Анастасов посочи, че в България много деца с такива лицеви аномалии остават в домовете. Най-известни са случаите на цепнатините на устната и небцето  с честота 1 : 700 раждания, но като цяло честота на всички лицево-челюстни аномалии е 1 : 200 у нас. Това което липсва у нас в България е влиянието на негативите, когато човек има такава аномалия. Целта е да бъде максимално добър шанса за реализация на тези хора, смята проф. Анастасов. Той уточни, че има и много случаи на придобити лицеви аномалии, вследствие на травми, изгаряния и катастрофи. 

Това, което се доказа през последните години е, че пациентите приемат различно последиците от този вид аномалии. За целта има екипи от хирурзи, психолози и ортодонти, които заедно работят с пациентите.

От 2015 г. е приет нов европейски стандарт за лечение на лицеви аномалии, където конкретно се изясняват начините за естетична и козметична хирургия. Само естетичната хирургия е платена навсякъде по Света, каза още проф. Анастасов.

Той уточни, че у нас има регистрирани и оперирани 540 пациенти, но в националния регистър ще влязат 7 000 деца с различни аномалии. Такъв регистър, който е клиничен оригинален  само за България е често цитиран на световно ниво, отбеляза проф. Анастасов. По думите му Пловдив е център и монополно място за лечение на  деца, родени с цепка на устната и небцето.

Проф. Никола Ръмсей от Великобритания каза, че при тях стандартите за лечение на този вид заболявания са в много широки граници. Там е прието само вродени заболявания да се оперират напълно безплатно. "Най-добрата препоръка към хирурга е да направи така, че пациентът да изглежда само незабележимо променен" допълни проф. Ръмсей.

Проф. Мариана Мурджева заместник-ректор на Медицинския университет посочи, че огромно значение имат психологическите и социални последици за външния вид след този вид аномалии. Особено важно е  според лекарите да се работи за справяне с депресиите, стреса и друг вид поведенчески последици, които водят до алкохолизъм, тютюнопушене и затлъстяване.

Голяма част от лечението в Европа се поема изцяло от здравната каса, а в страни като Великобритания вече има специално създадени центрове и така се обособява отделна среда, в която пациентите получават комплексна помощ.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Верижна катастрофа с 5 автомобила по пътя от Пазарджик за Пловдив

Верижна катастрофа е станала тази сутрин на пътя Пазарджик – Пловдив  между пазарджишките села Говедаре и Мало Конаре.  Няма данни за тежки наранявания към момента , съобщават от МВР в Пазарджик. Сигнал за инцидента е получен малко след 8 часа.  В катастрофата  са участвали три микробуса и две леки коли. Единият от микробусите е на пътна..

обновено на 10.02.25 в 10:41

С протест стартира делото срещу шофьорката, блъснала дете на пътя

Близки на семейството на 13-годишната Габи протестират пред съдебната палата в Пловдив срещу двегодишната условна присъда за смъртта на момиченцето . Близките протестират   срещу условната присъда за смъртта на малката Габи, която бе блъсната и убита на пешеходна пътека на Брезовско шосе, докато пресичало с майка си от шофьорката Веселина Семова...

обновено на 10.02.25 в 10:40

В Карлово започват честванията на годишнината от гибелта на Левски

С откриването на изложба на рисунки на ученици от СУ „Васил Левски“ в Карлово тази вечер започват възпоменателните чествания, посветени на 152 години от гибелта на Апостола на свободата.  Експозицията е подредена в общинската художествена галерия.  Проявите продължават в сряда със спектакъла на ученици от началния курс на СУ „В. Левски“ под..

обновено на 10.02.25 в 06:33

МУ отбелязва Международния ден на жените в науката

За поредна година Медицински университет-Пловдив организира събитие по повод Международния ден на жените и момичетата в науката, който се отбелязва на 11 февруари. Срещата във формат на научно кафене ще събере хабилитираните преподаватели – професори и доценти жени, учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, сътрудници, лаборанти,..

публикувано на 10.02.25 в 06:28

Почитаме св. Харалампий и св. Валентина

На 10 февруари православната църква почита Св. свещеномъченик Харалампий и Св. мъченица Валентина. Св. Харалампий се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я..

публикувано на 10.02.25 в 06:22