Европейската комисия предложи държавите от Европейския съюз да приемат общо 160 000 бежанци на задължителна основа, като председателят й Жан-Клод Юнкер обясни, че това ще бъде част от "бързия, решителен и всестранен" отговор на Европа срещу мигрантската криза.
Геополитикът доц. Марин Русев с оценка за реакцията на страните от Стария континент и тази на България.
Сега и към горещата европейска тема, която е номер едно и за Европейската комисия, за Европейския съюз и парламент. ЕК предложи държавите от ЕС да приемат общо 160 000 на задължителна основа като председателят й Жан-Клод Юнкер обясни, че това ще бъде част от бързия и решителен всестранен отговор на Европа срещу емигрантската криза. Дали да има задължителни квоти и как ще се реши проблема сега ще говорим и за широтата на всичко, което става в геополитически план с доц. д-р Марин Русев, който ръководи катедра „Регионална и политическа география” в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Сякаш за първи път Европа се изправя пред такава криза. Как реагира според вас?
Марин Русев: Според мен Европа се бори с последиците, а не с причините и ако дава вид, че се бори и с причините, то, очевидно е, е изключително неефективно. Според мен съвсем близък е моментът, в който това, което се случва по границите между Сърбия, Унгария и Австрия, може би вече ще важи за цяла Европа, тъй като процесът може да стане неконтролируем.
Причините да се стигне до тази ситуация са десетилетни – Европа остарява, създава демографски вакуум и може би от чисто демографска гледна точка полезен процес, тъй като доста млади хора влизат в Европа, но тук големият проблем е, че културната промяна, която е свързана с нахлуването на другите в Европа е изключително бърза. Европа се променя и в това няма нищо ново, но изглежда скоростта, скоростта е много голяма и това създава опасност от рязко възникване на трудно управляеми ситуации. Очевидно е, че от тази гледна точка процесът е неизбежен и ако Европа трябва да прави някаква стратегия, някаква политика тя не трябва да бъде само с туширане на конюктурната опасност, а да изработва дългосрочни програми за минимизиране на рисковете.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..