Единственият в България 3D планетариум, който се намира в Природонаучния музей, отваря врати за посещение в най-скоро време. Вече са монтирани специалният купол и софтуерът, доставени са и 5 20-минутни филма на различни теми, свързани с Космоса и Земята.
Това съобщиха кметът Иван Тотев и директорът на музея Огнян Тодоров, които присъстваха на първата прожекция в новата атракционна зала на Пловдив.
Куполът на планетариума е с диаметър 8 метра, с 50 седящи места, които ще пренасят хората в реална обстановка. Новата атракция се доставя и монтира от италианската фирма "Скай пойнт планетариумс". 360 хил. лв. е стойността на планетариума, като дигиталната конфигурация е от най-ново поколение, обясни кметът Тотев.
Планетариумът дава възможност не само да се привличат туристи към Пловдив, а и да се провеждат открити учебни часове по астрономия, физика и други науки. Посещението на 1 човек в 3D залата е 10 лв., а за ученици и по-големи групи – 3 лв., уточни директорът Огнян Тодоров.
Ремонтът на музея започна на 1 октомври 2013 г. За почти двете години се наложи да се направи едва ли не нова сграда на Природонаучния музей, тъй като подовете и таванът бяха изгнили. Тъй като за следващата бюджетна година се предвижда още една инвестиция от общината и за ремонт на фасадата, вложената сума ще стигне 2 млн. лева, заяви кметът.
Освен планетариума са готови за посещения аквариумът с екзотични риби и калмари, както и терариумът, където вече живеят нилски крокодил, кайман, игуана, 14 вида змии и над 30 вида паяци. Все още се изгражда куполът на помещението, където ще има десетки видове екзотични пеперуди, каза още директорът Огнян Тодоров.
Пеперудариумът ще прилича на истинска джунгла, с живи растения и вода. Пеперудите ще се купуват по интернет като какавиди, тук ще се излюпват, растат и размножават. Насекомите ще бъдат само от екзотични видове, защото разпоредбите на българския Закон за опазване на биоразнообразието са много строги в това отношение. Посетителите ще имат пълен достъп до атракцията, която ще се пази с жива охрана и видеокамери, допълни Тодоров.
След края на ремонта ще се направи експозиционен план и едва след като бъде одобрен, целият музей ще бъде отворен за посещения, уточни директорът.Бившият зам.-кмет Ерол Садъков, който отговаряше за транспорта в Пловдив е бил освободен вчера лично от кмета Костадин Димитров, като мотиви за това не са му представени. Това заяви той на нарочна пресконференция на „Браво Пловдив“. По думите му и в заповедта за освобождаването му не са записани мотиви. Според него една от основните причини са..
С оттеглянето на заместник - кмета Ерол Садъков ГЕРБ се опитва да отреже опашката на гущера, заявиха днес в Народното събрание лидерите на ПП- ДБ. Те оповестиха, че утре внасят в Народното събрание проекторешение, с което вътрешният министър да бъде задължен да предоставя цялата информация за контрабандния канал, а след празниците да бъдат..
Въвежда се временна организация на движението по Източния обходен път II-56 заради полагане на маркировка на пътната лента от разклон за с. Войводиново към п.в. Скобелева майка. До приключване на работата трафикът по това направление ще се отклонява през с. Войводиново. На място са служители от сектор "Пътна полиция"...
84-годишна жена с марсилска треска е настанена в инфекциозното отделенеи на болницата в Пазарджик. Тя е с типични прояви на заболяването, съобщи началникът на отделението доц. д-р Мария Пишмишева – Пелева. Пациентката е постъпила в събота, а вече е няма висока температура, което е добър показател. Идва от къща с двор и животни и няма нищо..
За няколко часа днес мрежата на А1 се срина и абонаните нямаха възможност нито да избират, нито да получавт объждания и съобщения, прекъсната бе и връзката с интернет. След многобройни сигнали мобилният оператор А1 потвърди, че имат проблеми с всички обаждания и есемеси и обеща бързо възстановяне. Няколко часа по- късно връцките бяха бвазстанове и от..