Кои са предизвикателствата, които стоят с приемането от Народното събрание на новия закон за предучилищното и училищното образование? Ден преди началото на новата година разговаряме с Цвета Брестничка , председател на Асоциация "Родители".
Дали този път, с този закон ще направим образованието модерно, гъвкаво и проспериращо? Чрез възможността родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждането на държавните зрелостни изпити дава ли се възможност за провеждане на граждански контрол в работата на училищата, както и да се ограничат възможностите за изтичане на информация, за преписване.
Цвета Брестничка: Промените са изключително наложителни и това, че в момента тече приемането на закона в Народното събрание е много обнадеждаващо. Въпреки, че този закон не е толкова реформаторски колкото би ни се искало, в него има заложени много неща, които са крайно належащи да се случат в образованието и приемането му ще помогне това да бъде променено в интерес на децата, учителите и родителите, разбира се. Това, което смятаме, че е много важно е, че в този закон се поставя началото на една по-голяма автономия на училищата и по-голяма свобода на учителите, защото всички ние имаме големи изисквания към учителите, голяма отговорност е стоварена върху тях и в същото време в момента те са в много голяма степен парализирани от нормативната база, нямат възможност свободно да избират начина, по който да водят учебния процес, темпото, с което да водят този процес, защото в края на краищата всеки клас е различен, не само от това, че децата са различни като индивидуалност, но и от контекста, в който живеят тези деца – населеното място, родителите, социалния им статус, образователния им статус, т. е. децата тръгват на училище с различна подготовка, с различни нагласи и учителят е този, който ги познава най-добре и който би могъл да избере най-добрия начин да приведе децата през учебния процес така, че накрая да има най-добър резултат.
Прекалената централизация и прекаленото нормиране на това какво трябва да прави учителя в клас на практика му връзва ръцете и е много трудно той да намери добрия подход и да постигне най-добрия резултат. Така, че много се надяваме, че чрез новия закон учителят ще получи по-голяма степен на свобода и съответно това носи както права, така и отговорности.
Р. П.: Много важна и много години я говорим, но сега още едно нещо, което е от компетенцията на министъра на образованието проф. Тодор Танев, който неведнъж го каза, че иска възможност родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждане на матурите. Това гаранция ли е наистина за изтичане на информацията, за т. н. преписване на матурите?
Ц. Б.: Според мен това не е особено работещ механизъм, защото матурите си имат специфични процедури, които не са толкова прости и могат да бъдат контролирани най-вече от хора, които са запознати с тези процедури, т. е. ако се включват родителите в този процес, те трябва да минат процес на подготовка, да се запознаят с всичко, което се случва на матурите, за да знаят как да следят за нарушенията...
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..