Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не може с държавни пари да финансираме частни училища

Кои са предизвикателствата, които стоят с приемането от Народното събрание на новия закон за предучилищното и училищното образование? Ден преди началото на новата година разговаряме с Цвета Брестничка , председател на Асоциация "Родители".  

Дали този път, с този закон ще направим образованието модерно, гъвкаво и проспериращо? Чрез възможността родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждането на държавните зрелостни изпити дава ли се възможност за провеждане на граждански контрол в работата на училищата, както и да се ограничат възможностите за изтичане на информация, за преписване. 

Цвета Брестничка: Промените са изключително наложителни и това, че в момента тече приемането на закона в Народното събрание е много обнадеждаващо. Въпреки, че този закон не е толкова реформаторски колкото би ни се искало, в него има заложени много неща, които са крайно належащи да се случат в образованието и приемането му ще помогне това да бъде променено в интерес на децата, учителите и родителите, разбира се. Това, което смятаме, че е много важно е, че в този закон се поставя началото на една по-голяма автономия на училищата и по-голяма свобода на учителите, защото всички ние имаме големи изисквания към учителите, голяма отговорност е стоварена върху тях и в същото време в момента те са в много голяма степен парализирани от нормативната база, нямат възможност свободно да избират начина, по който да водят учебния процес, темпото, с което да водят този процес, защото в края на краищата всеки клас е различен, не само от това, че децата са различни като индивидуалност, но и от контекста, в който живеят тези деца – населеното място, родителите, социалния им статус, образователния им статус, т. е. децата тръгват на училище с различна подготовка, с различни нагласи и учителят е този, който ги познава най-добре и който би могъл да избере най-добрия начин да приведе децата през учебния процес така, че накрая да има най-добър резултат.

Прекалената централизация и прекаленото нормиране на това какво трябва да прави учителя в клас на практика му връзва ръцете и е много трудно той да намери добрия подход и да постигне  най-добрия резултат. Така, че много се надяваме, че чрез новия закон учителят ще получи по-голяма степен на свобода и съответно това носи както права, така и отговорности.

Р. П.: Много важна и много години я говорим, но сега още едно нещо, което е от компетенцията на министъра на образованието проф. Тодор Танев, който неведнъж го каза, че иска възможност родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждане на матурите.  Това гаранция ли е наистина за изтичане на информацията, за т. н. преписване на матурите?

Ц. Б.: Според мен това не е особено работещ механизъм, защото матурите си имат специфични процедури, които не са толкова прости и могат да бъдат контролирани най-вече от хора, които са запознати с тези процедури, т. е. ако се включват родителите в този процес, те трябва да минат процес на подготовка, да се запознаят с всичко, което се случва на матурите, за да знаят как да следят за нарушенията...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16