Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не може с държавни пари да финансираме частни училища

Кои са предизвикателствата, които стоят с приемането от Народното събрание на новия закон за предучилищното и училищното образование? Ден преди началото на новата година разговаряме с Цвета Брестничка , председател на Асоциация "Родители".  

Дали този път, с този закон ще направим образованието модерно, гъвкаво и проспериращо? Чрез възможността родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждането на държавните зрелостни изпити дава ли се възможност за провеждане на граждански контрол в работата на училищата, както и да се ограничат възможностите за изтичане на информация, за преписване. 

Цвета Брестничка: Промените са изключително наложителни и това, че в момента тече приемането на закона в Народното събрание е много обнадеждаващо. Въпреки, че този закон не е толкова реформаторски колкото би ни се искало, в него има заложени много неща, които са крайно належащи да се случат в образованието и приемането му ще помогне това да бъде променено в интерес на децата, учителите и родителите, разбира се. Това, което смятаме, че е много важно е, че в този закон се поставя началото на една по-голяма автономия на училищата и по-голяма свобода на учителите, защото всички ние имаме големи изисквания към учителите, голяма отговорност е стоварена върху тях и в същото време в момента те са в много голяма степен парализирани от нормативната база, нямат възможност свободно да избират начина, по който да водят учебния процес, темпото, с което да водят този процес, защото в края на краищата всеки клас е различен, не само от това, че децата са различни като индивидуалност, но и от контекста, в който живеят тези деца – населеното място, родителите, социалния им статус, образователния им статус, т. е. децата тръгват на училище с различна подготовка, с различни нагласи и учителят е този, който ги познава най-добре и който би могъл да избере най-добрия начин да приведе децата през учебния процес така, че накрая да има най-добър резултат.

Прекалената централизация и прекаленото нормиране на това какво трябва да прави учителя в клас на практика му връзва ръцете и е много трудно той да намери добрия подход и да постигне  най-добрия резултат. Така, че много се надяваме, че чрез новия закон учителят ще получи по-голяма степен на свобода и съответно това носи както права, така и отговорности.

Р. П.: Много важна и много години я говорим, но сега още едно нещо, което е от компетенцията на министъра на образованието проф. Тодор Танев, който неведнъж го каза, че иска възможност родителите да бъдат наблюдатели по време на провеждане на матурите.  Това гаранция ли е наистина за изтичане на информацията, за т. н. преписване на матурите?

Ц. Б.: Според мен това не е особено работещ механизъм, защото матурите си имат специфични процедури, които не са толкова прости и могат да бъдат контролирани най-вече от хора, които са запознати с тези процедури, т. е. ако се включват родителите в този процес, те трябва да минат процес на подготовка, да се запознаят с всичко, което се случва на матурите, за да знаят как да следят за нарушенията...




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55