Това не е типичният фестивал, който се стреми към масовост, така шефът на общинския институт Старинен Пловдив Амелия Гешева описа Празниците на Стария град, чието издание предстои следващата седмица. Още от създаването на проявата целим в тези дни да привлечем повече млади хора, деца, родители, които да споделят историите от настоящето и техните корени, добави тя.
Амелия Гешева отчете, че празниците имат все повече партньори-пловдивски институции и творци. Празниците започват на 21 септември с изложбата „ Старият Пловдив през обектива на фотографа Никола Стаменов“ в пространството до Римския стадион. В античния амфитеатър пък ще се състои концерт на цигуларя Мичо Димитров, кларинетиста Илиян Илиев и възпитаници на пловдивското Музикално училище.
В дните до 27 септември ще има близо 40 прояви, сред които съвместен концерт на фолклорните състави „Тракия“ и „Пирин“, както и традиционните демонстрации и дегустации „Вкус и аромат в Стария град“. В рамките на Празниците на Стария град ще е и есенното издание на Панаира на занаятите. Тони Симидчиева от пловдивската Занаятчийска камара посочи, че акцент в панаира ще е изработката на изделия от плъст-старинна текстилна техника на обработка на вълна.
Общо 50 занаятчии от различни области ще покажат уменията си на Лапидариума в Стария град, а при лошо време ще се преместим в Данчовата къща, добави Тони Симидчиева.
Пловдивската галерия "Дяков" показва за първи път изкуството на Борис Желев. Неговата самостоятелната изложба "Археология на спомените" може да се види в следващите две седмици. Те 15-та поред в творческата кариера на художника. Борис Желев е роден в Сливен през 1961 година. Завършва художествената гимназия в Казанлък и специалност "Живопис"..
С изложба живопис художникът Йордан Калчев ще отбележи своята 70-а годишнина. Екпозицията е подредена в Градската художествената галерия на Главната улица и носи заглавието „Пътят“. „Обръщам толкова много внимание на композицията в моите картини, защото Композицията с главно „К“ е всичко. И отношението ни към околния свят е композиция, и..
Дългогодишният редактор и преводач Вера Янчелова тази вечер представя своя първи роман "Завръщане към Рая" в Народна библиотека "Иван Вазов". Изданието е нетрадиционно – едновременно роман и книга за самопомощ. Авторката казва, че в историята и събитията може да се огледа всеки, който някога се е чувствал изгубен или на кръстопът. Тя задава..
По случай 80-годишнината от рождението на незабравимата българска актриса Катя Паскалева в Смолян ще бъде представена биографичната книга "Тишина от думи", с автор журналиста Георги Тошев. В книгата авторът е включил бележки, записки и фотографии от личния архив на актрисата. Регионалната библиотека „Николай Вранчев” в партньорство с Родопски..
Известният цигулар Светлин Русев ще изнесе симфоничен концерт в Дома на културата "Борис Христов". Диригент на оркестъра на пловдивската опера е маестро Григор Паликаров. В програмата са включени увертюра от операта "Вилхелм Тел“ от Росини, концерт за цигулка №5 от Паганини и сюита "Кавалерът на розата' от Рихард Щраус. Светлин Русев..