Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балотаж между Тотев и Каназирева решава кой ще е кметът на Пловдив, според проучване на ИМП

| обновено на 23.09.15 в 15:27

Балотаж между Иван Тотев от ГЕРБ и Дани Каназирева от „Съюз за Пловдив” ще реши кметския пост в Пловдив. Това показват данните от представително социологическо проучване на Института за Модерна политика, проведено от 7 до 14 септември. 

Според д-р Вяра Ганчева състезанието за кметския пост  в Пловдив ще е изключително оспорвано между първите трима кандидати – Иван Тотев, Дани Каназирева и Славчо Атанасов. Анализът на данните сочи, че подкрепата за сегашния кмет и неговия предшественик намалява през последните месеци, а доверието в Каназирева расте и в момента за нея биха гласували 24% от пловдивчани.

Малко на 30 на сто от избирателите заявяват подкрепа  за Иван Тотев, а за Славчо Атанасов биха гласували 20 %. Подкрепата за кандидатите на БСП - Георги Гергов и Здравко Димитров, подкрепен от Реформаторския блок е в рамките на 6-8%, като те нямат шансове за достигане на втори тур.  

С разгара на кампанията обаче, те  могат да повлияят върху част от избирателите на останалите кандидати - Георги Гергов и БСП на избирателите на Славчо Атанасов, а Здравко Димитров на Иван Тотев, коментира д-р  Ганчева. По думите й данните сочат още, че при втория тур Иван Тотев – Дани Каназирева, съотношението на силилите засега е изравнено -31 срещу 31% подкрепа, което означава, че са възможни и изненади. 

Според проучването и при избора на общински съвет не се очертава самостоятелно мнозинство за никоя от партиите. ГЕРБ може да разчита на около 35% от избирателите –повече, отколкото кандидата им за кмет. „Съюз за Пловдив” – 19-20%, за ВМРО/ПФ –около 17%-18%, Реформаторският блок -6,5%, БСП можде да достигне 8-9%, а ДПС- 3,5%.

Според проучването избирателната активност ще е в рамките на 47-54%. 

По думите на Ганчева се очертават около 2% извън прогнозните резултати.

"Не може да се преборим с купения вот. Този вот- около 2%  е извън прогнозите, и могат да повлияят в решителния момент на един или друг кандидат", поясни тя.

Допитването е платено от Института за Модерна политика, като са анкетирани 990 пловдивчани от всички райони на Пловдив, но преди окончателната регистрация на всичките кандидати за кметове и общински съветници.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бившите съветници от ПП и ИТН правят нова група в ОбС на Пловдив

Нова група в Общинския съвет на Пловдив ще бъде обявена днес. Формирането й ще бъде обявено днес от напусналите групите си преди дни Николай Гюров от „Продължаваме промяната“ и Димитър Арнаудов от ИТН.  Те свикват пресконференция по едно и също време в пресклуба на БТА. Гюров е направил заявката за нова група директно, а според поканата на Арнаудов..

публикувано на 09.07.25 в 11:21

Шофьор с коктейл от наркотици е хванат на пътя Пловдив-Карлово

Дрогиран шофьор е арестуван след проверка на главния път Пловдив – Карлово. Той е спрян в района на село Черноземен, като тестът му с драг-чек отчел наличието на три наркотика. 39- годишният мъж е отказал да даде кръвна проба.  Той е криминално проявен. Задържан е за едно денонощие, а личният му автомобил отнет. В ареста е и още един шофьор, който..

публикувано на 09.07.25 в 10:50

Общинска фирма ще управлява новите електробуси в Асеновград

Община Асеновград учредява ново общинско търговско дружество „Еко Транспорт Асеновград“ ЕООД. То ще управлява градския транспорт, по чиито линии ще бъдат пуснати седемте нови електрически автобуса. Предложението е на кмета Христо Грудев и е част от дневния ред на сесията.  Договорите за четири от петте градски линии с частния превозвач „Автотранс 2000“..

публикувано на 09.07.25 в 09:28

"И мойте песни все ще се четат..., доде жив българин в света живей…“

На 9-ти юли се навършват 175 години от рождението на Иван Вазов. В родния град на патриарха на българската литература - Сопот днес е кулминацията на Вазовите празници.  Те започват с литургия в църквата „Св. Св. Петър и Павел“  и ще завършат с тържествено честване със заря, на което ще бъде награден тазгодишния носител на Националната..

публикувано на 09.07.25 в 07:16

РЗИ с тридневна кампания в Пловдив за активиране на "еЗдраве"

РЗИ-Пловдив стартира кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя ще се проведе от днес до сряда включително /9, 10 и 11 юли/ в МОЛ Пловдив от 10:00 до 16:00 часа. На специално разкрит пункт служителите на здравната инспекция ще оказват съдействие на гражданите за активиране на приложението „еЗдраве“. Процедурата е..

публикувано на 09.07.25 в 07:13