В посланието на БПЦ виждам поне два контекста, които са част от света, в който живеем - един по-глобален и един по-локален. Глобалният факт продължава вече 4-5 години и в него има два скандала. Това заяви богословът д-р Мариян Стоядинов. Според него държави, които доскоро са живели в някакво предишно състояние, бяха разрушени и всичко беше превърнато в пепелища – от Либия до Ирак и Сирия.
Другият голям скандал е, че нашата църква говори за тези неща едва сега, когато е изтекла страшно много кръв на християни – мъченици по тези земи. Нашите братя по вяра са клани като животни, сестрите ни по вяра са продавани като стока. Християнството е подложено на такъв геноцид на територията на Близкия Изток, какъвто е имало по времето на Темерлан и след това по времето на Първата световна война. Това е големият контекст, коментира д-р Стоядинов.
Той подчерта, че в този конкретен контекст трябва да се чете изявлението на Православната църква. Това е ситуация, в която цяла Източна Европа от Прибалтика до Карпатите имаше критично отношение към това, което Германия и западните държави правят. Германия казва: „Имаме голямо сърце, но въпреки това имаме лимит.”. Проблемът обаче е там, че ние не знаем, кога сме достигнали лимита. Ние, бедните роднини от Изток, казваме същото: Имаме голямо сърце, но вече сме стигнали лимита, а това не е същото. Защото ние никога не сме излизали от лимита на мизерията, от лимита на второто качество европейци и когато „големите началници”, както официално ги наричаме, правят каквото искат навсякъде, ние трябва да споделяме това, което те правят, заяви Стоядинов..
Спорeд него в посланието на БПЦ има и нещо наивно – това, че нашето правителство може да лобира пред световната общност за спиране на войните по цял свят. Ами, ние като държава, сме съюзници на тези, които разрушиха Либия. Съюзници сме и на тези, които помагат на умерени ислямисти да разрушават друга държава и носим последиците от това........Не сме на луната, не сме изолирани, дори и да не сме участвали с бомбардировачи, сме изпращали контингенти. Гласували сме, най-малкото е, че сме мълчали, когато „големите” са правили това, което искат. И когато държавите от Източна Европа реагират критично, нашата църква казва това, което всъщност казват хората от Прибалтика, Словакия, Румъния, Унгария и което не се чува от нашето Правителство. Затова адресатът на обръщението е Правителството. Всеки друг разговор за морал е лицемерен, каза още д-р Мариян Стоядинов.
Цялото интервю с Мариян Стоядинов може да чуете в звуковия файл.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..