Какво остана недоизречено в разговора за геополитическите катаклизми, сблъсъка на политики и стратегии по темата за Близкоизточния конфликт и под дисциплиниращия обстел на изтребители с руски и американски щемпел? Въпросите за начина, по който държавата дефинира опасностите извън и в границите на страната и потенциала й за адекватна и навременна реакция - задаваме на политическия анализатор Емил Спахийски.
Р. П.: Информацията от Близкия изток може да бъде разглеждана в ракурса на това, което се случва и в нашата държава. Ето, например, днес навсякъде вече е разпространена информацията затова, че шефът на военното разузнаване Йордан Бакалов подава оставка точно в този контекст. Нека да започнем подред. Каква е според вас причината за руската война в Сирия? Какъв коз държи Путин с намесата си в сирийския – близкоизточния конфликт вече на едно съвсем ново ниво – въоръжено?
Емил Спахийски: Ако направим няколко крачки назад, нека първо да припомня едно нещо, което се позабрави напоследък – когато избухваха една по една всичките арабски пролети и се стигне до Сирия Запада, начело със САЩ, между другото с участието и на България в организирането на опозицията срещу Башар Асад, тогава Владимир Путин произнесе една реч, в която предупреди за опасностите какво може да се случи при разпадането на Сирия.
Тъй като в Сирия е много сложен вътрешният конфликт, не става въпрос вече тук за демокрация – недемокрация, за много чисти етническо-религиозни отношения между сунити, шиити, алевити, между отношенията, намесата на Мюсюлмански братя, Алкайда и всякакви организации, които са от крайно радикални до умерено радикални, това, което всъщност Путин предупреди, се случи и то беше оценено включително от хора като Бжежински, Хенри Кисинджър, който написа една много силна статия в „Ню Йорк таймс” и от което Путин ще се окаже прав.
Още нещо, което трябва да се знае е, че Русия има единствен излаз на топло море, както това е изконната мечта на руснаците в Сирия. Там имат база, която се води, че е военно-ремонтна база, но всъщност, както виждаме, тя бързо може да се превърне в чисто военна база. И третото нещо, което е много важно, което правят до момента в Сирия нашите съюзници от НАТО, начело със Съединените щати и в Сирия е насочено преди всичко за свалянето на Башар Асад, отколкото борба с Ислямска държава. Има две причини за намесата на Русия в Сирия. За тях и повече чуйте от звуковия файл.
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..