Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скулптура и рисунки на проф. Валентин Старчев в „Резонанс“

Изложба скулптура и рисунки на професор Валентин Старчев открива галерия „Резонанс“ в Пловдив. Проф. Старчев е роден в Стара Загора. Завършил е Художествената Академия през 1959 година специалност "скулптура“.

Работи в областта на монументалната скулптура, кавалентната скулптура, малка пластика, медалиерно изкуство - ордени и монети и др. Автор е на монументите 1300 години България, монументална пластика "Гълъби" /ЕКСПО 70/  в Осака – Япония, бюст – паметник на Пенчо Славейков, на Капитан Петко Воевода, на Йордан Йовков, на Митрополит Методи Кусев, на Васил Левски. 

Скулптурни творби на проф. Валентин Старчев се намират в София, Белгия, Германия, Франция, както и в редица галерии и частни колекции в България, Италия, САЩ, Холандия, Белгия, Япония ,Франция, Австрия. Авторът има редица самостоятелни и колективни изложби в Индия, Италия, Чехия, Полша, Русия, Сирия, Австрия, Холандия, България, Австрия, Дания, Франция, Япония, САЩ, Латвия.Носител е на редица държавни награди. Живее и работи в София.  

По време на откриването на изложбата му в галерия „Резонанс“ ще се проведе дискусия на тема Монументите. Началото на експозицията е от 18.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10