Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици искат едносменнен режим на обучение и първи час след 8

Иновации в учебния процес, една от които първите часове да започват не по - рано от 9 часа сутринта,  предлагат в отворено писмо до министъра на образованието ученици от Пловдив и Варна.


Пишем Ви във връзка с нашето ежедневие в училищата, което искаме да променим. Предложенията, които ще Ви представим, са направени въз основа на това, което виждаме всеки ден и според нас не е правилно да е така. Това са първите идеи, които искаме да Ви представим. Ако сте готов да ни изслушате, сме подготвени за диалог“, започва писмото до Тодор Танев, подписано от дванайсетокласника от ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив Александър Петров и  Васил Георгиев - ученик от 11 клас от Варненската математическа гимназия.

 „Ние сме една от малкото страни в Европа, в която има двусменен режим. На Запад и съответно в по-голямата част от света учениците започват занятия след 8 ч. Едносменният режим в училищата ще реши някои от проблемите, пред които са изправени учениците“, заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Петров. По думите му, така  учениците ще съчетават по - добре следучилищното време и времето за сън.

Друг проблем са пътуващите учениците. Има деца, за които транспортът е ограничен и те трябва да чакат автобус/влак с часове, за да се приберат.

Момчетата предлагат и промени в стопанстването и ефективното използване на сградния фонд на училищата, както и увеличаване на финансирането на школата посредством по-висок % БВП

По примера на други държави в Европа, учениците смятат, че трябва да бъде дадена свобода на учителя в това какъв учебен материал да преподава и къде да стане това.

В много страни уроците по отделни предмети се водят извънкласно, било то в музей или друга институция. Оценителната система в училищата оценява текущите знания, а не общите. Училището е институцията, в която се учи. А оценителният процес да бъде извършван от различен орган извън структурата на училище и Министерството“, подчерта дванайсетокласникът от пловдивската математическа гимназия.

Според педиатъра д-р Петринка Крачанова, ранното ставане на учениците наистина е проблем за много от тях предвид концетрацията и времето, което отнема на децата да стигнат до учебните заведения.

Като цяло учебният режим трябва да е съобразен с възрастта на децата, с трафика и урбанизацията. Сега за да стигне едно дете в 8 часа в училище, то трябва да стане в 6. Затова е хубаво, ако позволяват условията, учебните часове да започват по- късно, но и учениците да си лягат по- рано“, каза по темата педиатърът.

Интервюто с ученика от Математическата гимназия в Пловдив Александър Петров и коментара на д-р Петринка Крачанова можете да чуете в прикачените звукови файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50