"Винаги денят на ВВС и българската авиация е бил точка за равносметка на постигнатото и за проекция в бъдещето, точка на анализ за това какво и как могат нашите Военно-въздушни сили и на тази база какво трябва да могат според новите условия"
Това обяви в интервю за Радио Пловдив по повод Деня на Военно-въздушните сили генерал-майор от резерва Евгени Манев, който е "Военен пилот първи клас", а в момента ръководи катедра "Национална сигурност" в Университета по библиотекознание и информационни технологии.
"Така че чувствата са раздвоени – историята е славна, а бъдещето ми се струва малко неясно – меко казано", каза още ген. Манев.
По думите му бъдеще има пред ВВС, но трябва да си зададем въпроса какво е това бъдеще и кога ще се случи, какви са времевите параметри, в които трябва да се случи.
"България трябва да има ВВС, адекватни на заплахите и рисковете, в които живеем и евентуално ще срещнем. Има специалнисти в България, които магат да направят тези оценки", коментира военният пилот.
Коментира, че и децата в момента знаят, че ВВС не са на висота да изпълняват задачите си и да защитят военно-въздушния суверенитет.
"Кой трябва да понесе отговорността за състоянието на българските ВВС – този въпрос е регламентиран в Конституцията, Закона за отбраната и другите закони, и там ясно е разписано кой какви отговорности има. Въпросът е дали всички, натоварени с тези задължения и отговорности в продължение на 20-25 години са изпълнявали своите задължения. Това е въпрос, който кореспондира много сериозно с националната сигурност на България", каза още ген. Евгени Манев.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..