Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ не е обещавал данък "Вредни храни"

| обновено на 21.10.15 в 16:54

Амбицията на здравният министър Петър Москов е законът, с който се въвежда данък „Обществено здраве“ да влезе в сила още от 2016 г. При вчерашното представяне на проекта министърът обясни, че това е съгласувано с финансовото министерство. 

Ако нито производителите, нито потребителите не променят поведението си по отношение на вредните храни, мярката ще донесе 150 милиона лева допълнително от данъци в държавната хазна, изчисляват здравното и спортното  министерства. Бившият здравен министър, а сега депутат, Десислава Атанасова коментира пред Радио Пловдив, че е изненадана от подхода на министър Москов, защото  практиката между коалиционните партньори до момента е била дадена идея преди обществената презентация да бъде обсъдена от парламентарните групи. 

Досега обаче д-р Москов не е презентирал проекта си пред ГЕРБ и пред правителството, каза тя и изрази съмнение, че финансовият министър да е дал зелена светлина на такъв данък. В предизборната програма на ГЕРБ няма подобно предложение, категорична беше Атанасова и добави, че до момента липсва и становището на Агенцията по храните и Министерството на земеделието, които ще контролират спазването на закона.  

Сигурно Москов смята, че всичко червено е вредно, пошегува се Десислава Атанасова. От своя страна тя предложи да се намали данъкът за плодовете и зеленчуците, за да станат цените им по- достъпни и да се стимулира потреблението им. По думите й, ефектът от данък вредни храни няма да оправдае очакванията. Инчане подкрепям всякакви мерки за промяна на вредните навици на обществото ни, трябва да се обърне внимание на образованието, каза още бившият здравен министър. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Партиите не искат предсрочни избори, страх ги е от нов играч

Социологът Евелина Славкова от агенция Тренд  коментира политическата ситуация в момента,  предстоящата ротация на председателя на Народното събрание и мотивите зад действията на ГЕРБ на фона на тежка криза в управляващото мнозинство.  Според нея след  управляващото мнозинство  са успели да излязат бързо от тази криза и то само с една промяна -..

публикувано на 29.10.25 в 10:19

Реставрирана е къща "Недкович"- домът с най-богатата украса

Как приключва годината за Старинен Пловдив, разговор с проф.  Елена Кантарева-Дечева , директор на общинския институт. За ремонтите на знакови къщи в Стария град и за новите проекти, които ще следим и догодина. "Най-важният проект за реставрация беше знаковата къща "Недкович" в Стария град", каза проф. Кантарева. Тя припомни, че сградата не е била..

публикувано на 29.10.25 в 10:04

Проектът VITA THERMAE - новите пътища на археологията

През 2026 година Националният Aрхеологически Резерват – Хисаря ще отбележи своята 50-годишнина, за очакваните събития и за реализирания проект Вита Терми - говорим в програма "Точно днес" с  доц. Митко Маджаров , директор на Археологическия музей в курортния град. Проектът носи визията от реалността към виртуалността – новите пътища на..

публикувано на 29.10.25 в 07:55
Емил Кабаиванов

Без завод за барут военната ни промишленост няма бъдеще

Заводът за барут и боеприпаси, за който германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот сключиха споразумение, ще бъде изграден върху имот от 518 декара край карловското село Кърнаре. Затова на заседание на Общински съвет Карлово в четвъртък ще се разгледа заявлението на изпълнителният директор на ВМЗ Иван Гецов за промяна на предназначението на..

публикувано на 28.10.25 в 16:52

В България липсва контрол на качеството на водата от ТЕЦ

В топлата вода в Пловдив, Плевен и София има опасни бактерии, зарази и недостатъчно хлор. Това сочи изследване на „Активни потребители”, откъдето предупреждават, че при занижена имунна система ползването на заразена създава рискове за здравето.  Д-р Сергей Иванов от „Активни потребители” е молекулярен биолог и вирусолог. Той обясни, че пробите са взети..

публикувано на 28.10.25 в 15:48