Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ни е стратегия за охрана на границите

| обновено на 21.10.15 в 16:54
Стефан ТашевI

Нещата са сложни и не търпят просто обяснение, в момента има разследване и нещата не са съвсем ясни във връзка със случая със заловените 54 мигранти, един от които бе убит край Средец. Въпросите са много и сред тях основният е: охранява ли се добре българо-турската граница. 

 Това заяви журналистът Стефан Ташев, според когото  отговорът на този въпрос е отрицателен. Като аргумент той цитира думите на заместник-министъра на МВР, че няма ток, поради липса на средства за плащането на сметките. Според Ташев  началникът на гранична полиция е избързал с информацията, че тези хора са нападнали  полицаите, а нападение изобщо не е имало. По негова информация патрулът е бил  на това място, защото местните са се оплаквали, че много често  на пътя за Бургас са се появявали нелегални. Това са били хора, които са отказали да спрат и са избягали. От твърдение на Българския Хелзински комитет ясно, че те са били 3-4 човека. Фактите се разминават, а истината още не я знаем., заяви Ташев.

 Според.него България е подложена на сериозен натиск,  тя е канал от южната до Сръбската граница за много сериозен „черен“ бизнес,  задържането на полицай, който е съпричастен към този бизнес вчера също показва, че в системата нещо не е наред..

Това обаче, което изпълняват българите, е на ниско ниво в структурата на трафика – шофьори, каналджий, но бизнесът е много печеливш, парите, които се печелят с хора, са огромни, и той се разраства, което е страшно, заяви.Ташев....

Бизнесът с цигари и наркотици и същият, който сега бе изместен от бизнеса с мигранти.  На въпрос кой покровителства този бизнес, Ташев....отговори.... турци, араби, сирийци, мрежата е огромна с хора от цялото трасе. Щом можеш да платиш в Турция пари и да успееш да транспортираш тези хора нелегално, някой има интерес.Големият въпрос е кой контролира този канал, къде са  МВР и тайните служби.  България няма национална политика за опазване на границите и резултатът от реформите е, че от 9 000 човека, които охраняваха границите, сега те са едва 6 000., заяви Стефан Ташев.

 Няма хора, не работи и техниката, системата  е изградеа отдавна, решенията са „на парче“ и според обстановката. Трябва да се даде отговор на въпроса кой охранява границата, как, с колко човека. На страната ни е необходима стратегия, подчерта ташев.  В Турция вече има 2,5 млн мигранти, които искат да отидат в Европа. Въпросът е как да се овладее тази вълна, която залива целия континент и създава проблеми, заяви  още журналистът Стефан Ташев. Интервюто с Ташев – в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54