Пловдив се утвърди като център на аграрната наука в България, а Аграрният университет се превърна в нейна емблема. Това заяви в Пловдив земеделският министър Десислава Танева, която бе гост за 70-годишния юбилей на университета днес.
Тя пожела на своите домакини да следват новостите в европейската и световната наука, да създават качествени специалисти, които вливайки се в земеделският бизнес у нас и прилагайки в практиката усвоените новости, да направят българското земеделие конкурентоспособно."Вашите специалисти са дефицитни, тъй като все още младите хора предпочитат да работят в офис, защото смятат, че е по-лесно. Вашите качествено обучени студенти ще бъдат хората, за които ще се състезават да ги вземат на работа, а не да стоят на Бюрата по труда", допълни министър Танева.
Мисията на университета е да изгражда личности, които да формират политиката и стратегията в аграрния сектор. А това може да стане с качествено обучение, ориентирано към студента, като съхранява любовта на българина към земята и нейните богатства, казва пред БТА ректорът проф. Димитър Греков.
По думите му, 85 на сто от завършилите български студенти се реализират в практиката или 90 процента от агробизнесмените са възпитаници на Аграрния университет. Ректорът припомни, че началото на специализираното аграрно образование у нас на практика е поставено през 1921 година с разкриването на първото висше учебно заведение за агрономи в София.
През 1945 година се открива Пловдивският държавен университет с два факултета - Агрономо-лесовъдство и медицина, а 30 години по-късно висшето аграрно образование в страната е насочено изцяло в Пловдив, припомни проф. Димитър Греков. През 2001 познатият дотогава като година ВСИ /Висш селскостопански институт/ е акредитиран като университет и досега остава единствен обучаващ специалисти в земеделския сектор.
Университетът днес осигурява академичен продукт в тристепенно висши образование - "бакалавър", "магистър", "доктор". Има утвърдени 5 факултета с общо 17 специалности в бакалавърската степен, 34 в магистърската и 26 - в докторската.
До момента са обучени 35 000 студенти, от които 4 500 чуждестранни, като най-силният период за чужденците е 1976/1990 година, а в по-близките години най-много са студентите от Гърция.
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Държавните пари Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие, заяви..
Чепеларе отбелязва днес 147 години от Освобождението на града. Във връзка с честването на годишнината ще бъдат поднесени венци и цветя пред възпоменателната плоча, поставена на мястото, където чепеларци са посрещнали руската конна войска през 1878 година. Програмата ще продължи с шествие до паметника на Капитан Петко войвода. Блок от 14 знаменосци ще..
Пловдив отбелязва с поклонение 147-ата годишнина от освобождението си от османско владичество. Ритуалът ще се състои пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, ще участват военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и представители на комитет..
Карлово отбелязва днес 147 години от избора на първия Градски съвет в страната. Програмата започва с в одосвет в храма "Свети Николай" - мястото, където е избран първият Градски съвет. Следва тържествено шествие до паметника на председателя на Първия градски съвет на Карлово Васил Караиванов и поднасяне на венци и цветя. Тържественото..
Общинският съвет ще гласува на първотото си за годината заседание годишната програма на общината за управление и разпореждане с общинските имоти за тази година. Над 10 милиона и 700 хиляди лева са очакваните приходи от общинска собственост, като постъпленията от наеми на жилищни и нежилищни имоти ще са за над 3 и половина милиона лева, а от..