Правилно би било да говорим общо за сектора сигурност, тъй като промените, които предложи финансовият министър касаят целия сектор – военните, знаете, че част от тях също по места се опитват да протестират и да подкрепят своите колеги от МВР, това касае разузнавателните служби – т. е. целия сектор „Сигурност”. Това заяви Симеон Николов – директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения.
По думите му първата причина за протестите в системата на МВР е замитането на старите проблеми и това, че нито едно управление досега не се е вслушало в предупрежденията на синдикатите и на служителите в останалите сектори в сигурността. Сегашните протести не са нито първи, нито са изненадващи, заяви Николов. Той подчерта, че не е новост нито лошото материално обезпечаване – недостигът на гориво, например, липсата на дрехи, обувки, на кадровото обезпечаване, десетки населени места, гражданите знаят, колко е трудно дори да ги обходиш, а камо ли да се грижиш за сигурността на хората, на хилядите незаети щатни бройки в армията, например и т. н. Затова смятам, че тези стари проблеми бяха просто замитани и нещата трябваше да избият нанякъде, коментира Николов.
Той посочи, че на второ място, в професионален аспект корените на днешните проблеми са още в освобождаването на десетките хиляди доказали се професионалисти в миналото, както и днешната, „балканска“ традиция за овладяване на постове от некадърни, но партийно верни хора, наши момчета, които, например в изборната кампания наблюдаваха нарушенията на закона или поголовно сменяните началници в провинцията осигуряваха чадър на удобни местни олигарси и т. н.
На трето място следва същинският въпрос – действителната реформа в сектор „Сигурност” така и не бе проведена докрай, коментира Симеон Николов.
Той заяви, че е лично изненадан от грубия опит за прокарване на идеите на министъра на финансите, изчаквайки и премълчавайки детайли по същите до изборите, както и от поднасянето изведнъж и едва ли не скрито, без провеждане на обществена дискусия, който действа като слон в стъкларски магазин. Това е недопустимо за такъв чувствителен сектор и е крайно недържавнически да споделяш становището, че съкращаването на компенсации е реформа, заяви Николов. Той е категоричен, че не разбира реформата по този начин.
Николов заяви, че по-важното, според него, е защо се получава всичко това т. е. кои са причините за тези причини, за които говорим досега. Това е именно липсата на подготвени политици, които да разбират същността на необходимите промени, защото удивително е, как допускаме до властта хора, които под „реформа“ разбират примитивното решение за съкращаване на личния състав, разпределянето на финансови средства, без да показват тенденциите, геополитиката, същността на съюзите - отбранителни и икономически, където се отстояват интереси - не се изпълняват заповеди, международни ангажименти, подчерта Николов. Тази неподготвеност е свързана със сериозно подценяване на сектора „Сигурност”, който е един от стълбовете на държавността, защото, ако няма сигурност, няма инвестиции, няма икономика. Изключително непрофесионално е един политик или една политическа сила да твръди, че сега имаме други приоритети,че парите трябвало да бъдат съкратени в тези сектори. Ако продължаваме да караме по такива „приоритети”, и държавността,и България може да стане шериата на Ислямска държава, заяви Николов.
Той призова: погледнете какво става през последните 20 г. липса на приемственост между правителствата – започване на реформите отначало, непризнаване на направеното от предишното управление – това го няма в другите държави, когато става дума за национална сигурност.
Никола подчерта, че всяка цена трябва да се спомене и фаталната грешка на политиците за политизиране, овладяване на структурите в сектора „Сигурност”. Когато се стремиш да използваш тези структури за свои партийни цели или да прикриваш престъпни намерения, канали, незаконни дейност и други, тогава неизбежно рано или късно ще доведе до компромис да си затвориш очите. Публична тайна е, че има престъпления, които се невъзможни без участието на действащ или бивш полицай. И желанието да използваш структурите като инструмент и налагане на воля, независимо дали с показност, характерна за първия мандат на ГЕРБ, води до разрушаване на демократичните устои в държавата и подкопаване на доверието на хората в държавността. Ето, на това ставаме свидетели днес, заяви Симеон Николов. Повече чуйте от звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..