„Напрежението в сектора на МВР не е феномен само за това управление, а официалната позиция от вчера на управляващите е стъпка назад в така необходимата реформа в сектора“. Така коментира в програма „Точно днес“ политологът Димитър Ганев решението на Правителството да оттегли предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които изкараха на протести полицаи в цялата страна.
По думите на Ганев, той не е оптимист за реформата в сектора, според него „битката там е загубена“. Освен това, лошата комуникация между управляващите и служителите в системата , както и избраният момент за оповестяването на заложеното в Проектобюджет 2016 точно след изборите, изиграха решаваща роля за напрежението, което ескалира сред служителите на сектора.
„Няма съмнение, че това е една добра и необходима реформа в системата. Всички виждаме в какви условия работят полицаите, както и ниските заплати в сектора, но заплащането трябва да се определя на база ефективността на служителите“, подчерта политологът и даде пример с лансирания вече т.н. американски модел, според който се запазват 20 - те заплати, но при определено провинение се отнема от точно тези заплати.
„Така се създава необходимата мотивация тези хора да работят по - усърдно, да спазват закона и т.н. и това са моделите, които трябва да се търсят“, счита още Ганев.
По отношение на стабилността на коалиционната формула на Правителството, политологът беше категоричен, че засега не вижда евентуалното провеждане на предсрочни избори. По думите му, към този момент кабинетът „Борисов 2“ няма реална алтернатива.
„Разбира се, интереси за предсрочни парламентарни избори има. Вероятно Цветан Цветанов вижда своя интерес от това, както и ДПС, защото при едни нови избори много вероятно е ГЕРБ да са близо до мнозинството и да съставят еднопартиен кабинет. При това положение Цветанов ще се надява, че на база такива резултати ще успее да се върне на поста вътрешен министър, а ДПС при кабинет на малцинството пък ще се окажат най-удобният партньор – от една страна да не влизат във властта офицално, от друга - да я подкрепят".
-------------
Цялото интервю с Димитър Ганев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..