„Напрежението в сектора на МВР не е феномен само за това управление, а официалната позиция от вчера на управляващите е стъпка назад в така необходимата реформа в сектора“. Така коментира в програма „Точно днес“ политологът Димитър Ганев решението на Правителството да оттегли предлаганите промени в проектобюджета за догодина, които засягат служителите на МВР и които изкараха на протести полицаи в цялата страна.
По думите на Ганев, той не е оптимист за реформата в сектора, според него „битката там е загубена“. Освен това, лошата комуникация между управляващите и служителите в системата , както и избраният момент за оповестяването на заложеното в Проектобюджет 2016 точно след изборите, изиграха решаваща роля за напрежението, което ескалира сред служителите на сектора.
„Няма съмнение, че това е една добра и необходима реформа в системата. Всички виждаме в какви условия работят полицаите, както и ниските заплати в сектора, но заплащането трябва да се определя на база ефективността на служителите“, подчерта политологът и даде пример с лансирания вече т.н. американски модел, според който се запазват 20 - те заплати, но при определено провинение се отнема от точно тези заплати.
„Така се създава необходимата мотивация тези хора да работят по - усърдно, да спазват закона и т.н. и това са моделите, които трябва да се търсят“, счита още Ганев.
По отношение на стабилността на коалиционната формула на Правителството, политологът беше категоричен, че засега не вижда евентуалното провеждане на предсрочни избори. По думите му, към този момент кабинетът „Борисов 2“ няма реална алтернатива.
„Разбира се, интереси за предсрочни парламентарни избори има. Вероятно Цветан Цветанов вижда своя интерес от това, както и ДПС, защото при едни нови избори много вероятно е ГЕРБ да са близо до мнозинството и да съставят еднопартиен кабинет. При това положение Цветанов ще се надява, че на база такива резултати ще успее да се върне на поста вътрешен министър, а ДПС при кабинет на малцинството пък ще се окажат най-удобният партньор – от една страна да не влизат във властта офицално, от друга - да я подкрепят".
-------------
Цялото интервю с Димитър Ганев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..