Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдебната реформа е като гробище - никаква помощ отдолу!


Наскоро учреденото Национално гражданско сдружение “Правосъдие за всеки“  днес  официално огласи апела си към обществеността за  радикална конституционна  реформа, като единствено възможна стъпка към конкретна промяна на съдебната система. 

Организацията бе създадена навръх празника на Пловдив – Шести септември, в което,  нейните учредители влагат посланието за нционален подем за, по думите им,  „със собствени усилия промяна към по-добро правораздаване в България“.

Сдружението „Правосъдие за всеки“ в ядрото си е съставено от юристи, но, от не-държавния сегмент на правосъдната ни система – адвокати, също, общественици от различни сфери, журналисти,  поканени са и държавните  представители на бранша – съдии и прокурори, въобще, всеки който  приема  тази кауза – независима съдебна система и  страведливо правораздаване – за своя.   Така,  приблизитено обясни идеята  един от доайените на юридическата  деятелност  у нас – известният пловдиски адвокат Михаил Екимджиев. 

За четвърт век на имитирани промени, съдебната система остава  най-меко казано неефективна, като двата и  "крацинома"  са  зависимата  прокуратура и непрозрачноста на Висшия съдебен съвет.  Затова, като начало, сдружението внася чрез група народни представители в парламента  седем ключови предложения за реформи. 

 Те  визират  следното - отнемане правата на Главния прокурор да бъде  нещо като "военен" началник на всички прокурори в държавата,  намаляване на мандата му от 7 на 5 години,  съкращаване на парламентарната квота в във ВСС от 11 на 7 членове, явно гласуване в съвета по всички  въпроси и лична отговорност от всеки член негов член,  въвеждането на нова длъжност – заместник-главен прокурор с ресор „Борба с корупцията“, категорично разделяне на ВСС на две колегии  – съдийска и прокурорска,  за  да нямат тежки зависимости помежду си и  накрая -  въвеждането на  гарантирана  "обжалваемост"  на  всички административни актове  по съдебен ред, понеже, в момента това не е така и жестоко уронва всички хуманни норми на правосъдие, обясни  Михаил Екимджиев. 

Начинанието е неописуемо  тежко, то е все едно  да реформираш  гробище – без никаква подкрепа отдолу,  горчиво иронизира  най-успешният български адвокат и правозащитник, печелил  десетки  дела в Страсбург срещу  правосъдни нелепици у нас. 

Според Михаил Екимджиев основният тумор на съдебната система е  нереформираната прокуратура.

Идеите на Национално гражданско сдружение “Правосъдие за всеки“  са събрали над 50 хиляди подписа, тяхното събиране продължава в  големите областни градове, включително в Пловдив,  и ювелирно правно издържани,  с апредадени  на група депутати  за внасяне в НС. До края на декември тлява да стане ясно, дали парламентът  ще намери у себе си смелост за решителна промяна, или страхът отново ще надделее, намекна Михаил Екимджиев.  Той призна, че  в частни разговори с политици, те радушно приемат реформаторските идеи, но често, като се опре до публичност,  се задействат редица вътрешни резерви и зависимости,  и така идеите  потъват  в прах и паяжини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21