Организацията бе създадена навръх празника на Пловдив – Шести септември, в което, нейните учредители влагат посланието за нционален подем за, по думите им, „със собствени усилия промяна към по-добро правораздаване в България“.
Сдружението „Правосъдие за всеки“ в ядрото си е съставено от юристи, но, от не-държавния сегмент на правосъдната ни система – адвокати, също, общественици от различни сфери, журналисти, поканени са и държавните представители на бранша – съдии и прокурори, въобще, всеки който приема тази кауза – независима съдебна система и страведливо правораздаване – за своя. Така, приблизитено обясни идеята един от доайените на юридическата деятелност у нас – известният пловдиски адвокат Михаил Екимджиев.
За четвърт век на имитирани промени, съдебната система остава най-меко казано неефективна, като двата и "крацинома" са зависимата прокуратура и непрозрачноста на Висшия съдебен съвет. Затова, като начало, сдружението внася чрез група народни представители в парламента седем ключови предложения за реформи.
Те визират следното - отнемане правата на Главния прокурор да бъде нещо като "военен" началник на всички прокурори в държавата, намаляване на мандата му от 7 на 5 години, съкращаване на парламентарната квота в във ВСС от 11 на 7 членове, явно гласуване в съвета по всички въпроси и лична отговорност от всеки член негов член, въвеждането на нова длъжност – заместник-главен прокурор с ресор „Борба с корупцията“, категорично разделяне на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, за да нямат тежки зависимости помежду си и накрая - въвеждането на гарантирана "обжалваемост" на всички административни актове по съдебен ред, понеже, в момента това не е така и жестоко уронва всички хуманни норми на правосъдие, обясни Михаил Екимджиев.
Начинанието е неописуемо тежко, то е все едно да реформираш гробище – без никаква подкрепа отдолу, горчиво иронизира най-успешният български адвокат и правозащитник, печелил десетки дела в Страсбург срещу правосъдни нелепици у нас.
Според Михаил Екимджиев основният тумор на съдебната система е нереформираната прокуратура.
Идеите на Национално гражданско сдружение “Правосъдие за всеки“ са събрали над 50 хиляди подписа, тяхното събиране продължава в големите областни градове, включително в Пловдив, и ювелирно правно издържани, с апредадени на група депутати за внасяне в НС. До края на декември тлява да стане ясно, дали парламентът ще намери у себе си смелост за решителна промяна, или страхът отново ще надделее, намекна Михаил Екимджиев. Той призна, че в частни разговори с политици, те радушно приемат реформаторските идеи, но често, като се опре до публичност, се задействат редица вътрешни резерви и зависимости, и така идеите потъват в прах и паяжини.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..