Хулигани са разбили морския аквариум в Природонаучния музей и са откраднали ценни екземпляри, алармира Радио Пловдив директорът на музея Огнян Тодоров.
"Абсолютно вандалска и недопустима постъпка", изрази възмущението си той.
Инцидентът се е случил вчера, като най-вероятно извършителите са големи хора, каза шефът на музея.
По думите му, морските аквариуми са били блъскани и удряни, в резултат на което част от животните в тях са умрели от големия стрес. От соленоводните аквариуми липсва много скъпа коралова рибка на стойност около 400 лева, както и една от най-интересните за децата рибки "Немо". Умрели са и двата октопода, както и пет от ценните сепии.
"В музея има охрана, но служителят е един и не може по всяко време да е във всички зали. Видеонаблюдението пък все още не работи - има прекарана инсталация, но няма поставени камери. Затова още днес ще разговарям с кмета Иван Тотев. Ще мислим по какъв начин да опазим ценните животни", каза още Огнян Тодоров.
Засега аквариумът е затворен за посетители. Лампите в помещението, което е в изключително лошо състояние след инцидента, са изгасени, за да може останалите морски животни да се възстановят от стреса. От музея очакват в рамките на няколко месеца залата да бъде възстановена.
Близо 1600 души са посетили основната експозиция на музея от официалното му отваряне в понеделник, тази седмица, а около 800 - планетариума, съобщи още Огнянов. Тъй като почти всички 3D прожекции са резервирани, се налагат да се правят по 2,3 допълнителни на ден.
В България е ден на траур в знак на съпричастност с жертвите, загинали при пожара в дискотека в град Кочани, Северна Македония. Решението е на Министерския съвет. Премиерът Росен Желязков заяви: Тук няма никаква политика. Има само състрадание, съпричастност и солидарност, защото тези човешки усещания се проявяват в такива трудни..
Всеки, който иска да дари кръв за пострадалите при пожара в дискотека в македонския град Кочани, може да го направи в Районния център по трансфузионна хематология (РЦТХ) в Пловдив за времето от 8.00 до 18.30 часа. Това съобщи за Радио Пловдив директорът на центъра д-р Янко Янков, като уточни, че желаещи да дарят кръв се приемат РЦТХ също и в събота..
82-рата годишнина от сформирането на Парашутната дружина, която е първообразът на днешните Специални сили на Българската армия, се отбелязва днес в Пловдив. Събитията са във Военния клуб в града и на площад "Централен" пред сградата. Ще бъде разказана историята на славната дружина, трансформирала се през годините до днешния си облик в..
Началните учители от област Пловдив се събират на двудневна конференция в Хисаря, организирана от Регионалното управление на образованието. Участват педагози от 67 учебни заведения от цялата област. Десетото издание на регионалния форум "Училището - място за деца" е посветено на педагогическите практики за повишаване на учебните постижения на..
Пожар в комин на жилищен блок в пловдивския квартал Коматево вдигна накрак 4 екипа огнеборци тази вечер. От пожарната уточниха пред Радио Пловдив, че сигналът е подаден около 19.00 часа. По думите на очевидци, от комина излизали силен огън и искри, които падали върху покрива и имало реална опасност да го запалят. Притеснени, живеещите в 5-етажния блок..