Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най- големият риск за Европа е разделянето й на стара и нова

| обновено на 17.11.15 в 15:58

Като говорим за радикализация ние трябва да говорим, както за риска от крайно ислямска радикализация, така  и за възможността от антиислямска радикализация. Европа не е същата, след събитията в Париж. Антентатите показаха колко уязвима е Европа - думите са на експерта по сигурност Йордан Божилов.

Според него сухопътната операция е необходима, но само тя няма да реши проблемите, защото ИДИЛ не е само организация, която може да бъде победена с армия, това  е идеология на крайния ислямизъм, който прибягва до тероризъм. В същото време той оправда споровете, които се водят за евентуалната сухопътна операция, защото много от експертите считат, че ако европейските страни бъдат ангажирани това ще радикализара ислямските общества срещу ЕС.


Голяма роля трябва да изиграят умерените ислямски общества, Русия има място в решаването на близкоизточните проблеми и колкото по- бързо се намери решение за Сирия, за справяне с ИДИЛ толкова по- бързо ще се реши въпросът с намаляване на заплахата за краен радикализъм, каза Божилов. По думите му, не само гражданската война и тероризмът  в Близкия изток пораждат бежанските вълни, а крайната бедност също е причина за това.

Трябва да се решават социалните проблеми, убеден съм че няма огради които могат да спрат миграните, посочи експертът. Според него най- грешното нещо би било да уеднаквим бежанците с терористите, вторите са единици. Огромното мнозинство иска по- добър живот. Трябва да има по- голям контрол над влизащите в Гърция бежанци, смята той. 

Европа не е готова да се справя с комплексни рискове от подобен характер, липсва лидерство, добави още Йордан Божилов и добави, че бежанската криза поражда разделянето. 

Най- големият риск е разделянето на Европа на стара и нова, на еврозоната и всички останали. Ако това се случи рисковете пред България стават големи. Ако не се намери бърз социален модел в евространите, който да включва малцинствата в културния и икономически живот те винаги ще са част от рисковите групи, от които се раждат терористите, подчерта той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21