Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най- големият риск за Европа е разделянето й на стара и нова

| обновено на 17.11.15 в 15:58

Като говорим за радикализация ние трябва да говорим, както за риска от крайно ислямска радикализация, така  и за възможността от антиислямска радикализация. Европа не е същата, след събитията в Париж. Антентатите показаха колко уязвима е Европа - думите са на експерта по сигурност Йордан Божилов.

Според него сухопътната операция е необходима, но само тя няма да реши проблемите, защото ИДИЛ не е само организация, която може да бъде победена с армия, това  е идеология на крайния ислямизъм, който прибягва до тероризъм. В същото време той оправда споровете, които се водят за евентуалната сухопътна операция, защото много от експертите считат, че ако европейските страни бъдат ангажирани това ще радикализара ислямските общества срещу ЕС.


Голяма роля трябва да изиграят умерените ислямски общества, Русия има място в решаването на близкоизточните проблеми и колкото по- бързо се намери решение за Сирия, за справяне с ИДИЛ толкова по- бързо ще се реши въпросът с намаляване на заплахата за краен радикализъм, каза Божилов. По думите му, не само гражданската война и тероризмът  в Близкия изток пораждат бежанските вълни, а крайната бедност също е причина за това.

Трябва да се решават социалните проблеми, убеден съм че няма огради които могат да спрат миграните, посочи експертът. Според него най- грешното нещо би било да уеднаквим бежанците с терористите, вторите са единици. Огромното мнозинство иска по- добър живот. Трябва да има по- голям контрол над влизащите в Гърция бежанци, смята той. 

Европа не е готова да се справя с комплексни рискове от подобен характер, липсва лидерство, добави още Йордан Божилов и добави, че бежанската криза поражда разделянето. 

Най- големият риск е разделянето на Европа на стара и нова, на еврозоната и всички останали. Ако това се случи рисковете пред България стават големи. Ако не се намери бърз социален модел в евространите, който да включва малцинствата в културния и икономически живот те винаги ще са част от рисковите групи, от които се раждат терористите, подчерта той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03