Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилни аптеки - да, но с ясни правила, не амбулантна търговия

Как хората от малките и трудно достъпни селища, в които няма аптеки ще се снабдяват с лекарства? Темата нашумя след като преди време практиката на "пътуващите аптеки" беше разкрита като незаконна. Сега с промени в Закона за лекарствата, се предвижда регламентиране на "мобилни аптеки" и на филиали на вече действащи. 


Селата Чернозем и Мраченик са само два от многото примери, в които обществен транспорт или добрата воля на личните лекари помага хората да си купят лекарствата. Кметовете на двете села-  Тоня Христозова и Мария Урумова подкрепя новите идеи за аптечни пунктове на място. В Чернозем пътуваща аптека е имало в миналото, споделя кметът. По думите й голямо удобство за хората е било, че лекарствата са доставяни в дома на възрастните хора.

Фармацевтите ще формулират своята позиция през следващата седмица, но в аванс  заместник - председателят на съюза Димитрия Стайкова обяви, че на първо четене идеята е добра, но трябва да се узакони така, че да предпази търговията с лекарства от недобросъвестна намеса. Това, каза Димитрия Стайкова- не е амбулантна търговия, тя пряко засяга здравето на хората и се нуждае от сериозен контрол.

Стайкова обяви, че като начало е важно създаването на национална аптечна карта, която да определи потребностите на населението от достъп до лекарства, осигурявани от аптеки. Картата ще покаже кои са населените места с недостиг на аптеки.  Най- вероятно проблемът ще се се разреши с разкриването на филиали на вече съществуващи аптеки, които да работят на половин работен ден, няколко пъти в седмицата.

Фармацевтите очакват социалната функция, която ще поемат да има и финансова компенсация от страна на държавата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има 10-15% шанс за редовно правителство

„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..

публикувано на 11.12.24 в 16:36

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55