Център за деца с хронични заболявания ще бъде създаден в клиниката по педиатрия на Университетската болница „Свети Георги” по проект на стойност над 500 000 лв., финансиран изцяло по Норвежкия финансов механизъм. Целевата група обхваща 145 деца с аутизъм, церебрална парализа, онкохематологични и сърдечно-съдови заболявания и хранителни разтройства.
Предвидена е не само работа с малките пациенти, но и с техните родители и медицинските специалисти, уточниха ръководителят на проекта Момчил Мавров от администрацията на болницата и ръководителят на педиатричната клиника професор Иван Иванов. По този начин се очаква да се подобри качеството на живот и медицинските услуги и да се създаде достъпна среда за децата със специални нужди и техните семейства.
Такъв Център досега не е разкриван в България и това е една празнина в здравната система, а при проекта става въпрос за продължителни грижи през целия живот на тези пациенти, допълни Мавров.
В страната ни няма проучване за децата, страдащи от аутизъм и като компромисни може да се приемат данните за честота от 1 на 100 деца . Колкото повече се познава това заболяване, толкова по-често се открива и скоро може да се окаже, че е разпространението му граничи с броя на децата, страдащи от умствената изостаналост и епилепсия, заяви проф. Иванов.Центърът за децата от петте групи хронични заболявания ще работи в базата на болницата на бул. „Васил Априлов”. Ще се използват 6 бокса и 8 стаи за обучение, а освен това ще има и асансьор за трудноподвижните малки пациенти. Дейностите по проекта се очаква да приключат до края на юни следващата година.

В Пловдив и тази събота и неделя продължи благотворителната кампания „Купи и Дари“. Тя се организира от клубовете Ротари, Ротаракт и Интеракт Пловдив–Филипопол в три последователни съботи и недели на месец ноември. Целта е да се помогне на хора и семейства в затруднено положение, като се съберат дълготрайни хранителни продукти. Само вчера са..
Верижна катастрофа е причина за километрично задръстване в пловдивския участък на магистрала "Тракия". Няколко автомобила са се сблъскали в отсечката между 110-ти и 112-ти км в посока Бургас, съобщават от полицията в Пловдив. Сигналът за катастрофата е получен към 19 ч., уточвяват от МВР. По предварителни данни няма пострадали хора . Три..
Кампания с призив да спре мълчанието за насилието над жени и уязвими групи хора започна в Пловдив. Тя включва щандове, където се предоставя информация за различните видове насилие и начините за подкрепа, както и подписка с отворено писмо към институциите с искане за повече национални кампании и подобряване на законодателството. Инициативата е..
Жители на пловдивския район „Северен“ за пореден път изпращат сигнал до медиите за системно замърсяване на района около Средно училище „Пейо Яворов“. Те посочват, че намиращо се там денонощно заведение за бързо хранене е причина за безконтролно изхвърляне на отпадъци и натрапчива миризма. Сигналът е подаден " от името на многобройните живущи в..
Нарушено ще е водоподаване днес на ул. "Одрин“ и на ул."Ягодовско шосе" в Пловдив поради авария на водопровод, съобщиават от ВиК дружеството на сайта си. Поради монтиране на нови водопроводни връзки без вода ще бъдат и жителите на бул."Марица" №152. От ВиК-Пловдив съобщават, че авариите да бъдат отстранени до 17:00ч. Поради авария е..