Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече граждански контрол в интернет

Налице е изкривяване на интернет – информационната среда. От една възможност за социални контакти и развитие на социалните мрежи те се превърнаха в инструмент за насаждане на вредни течения и теории, които се решават по „някакъв“ начин в тази среда. Това заяви  инж. Никола Ранчев – доктор по кибернетика. 

 По думите му, когато има силно ограничаване на човешките права, мрежата се използва  като  платформа за протест, а от друга – мрежите изиграват роля за създаване на организирани групи, които  да влияят на голям обем от хора и да ги атакуват.  В световен мащаб, когато се получи информация, тя се следи от източника – трябва да бъде ясно кой е извършил операциите, защо и с каква цел. У нас обаче, поради по-слабата подготовка на експертите по кибер-сигурност  нещата не се довеждат до края. 

Ранчев предупреди и за още един проблем. Търсейки източните на информация, може да се стигне до ограничаване на правата и това да се използва с некоректа политическа цел, заяви инж. Ранчев. Той изрази увереност, че  комуникационните канали между терористичните групировки за обмен на информация не се ограничават на ниво скайп, Туитър и Фейсбук. Ефектътот тях е повече пропаганден за задоволяване на нечие его, подчерта инж. Ранчев. Той призова за повече гражданския контрол при наличие на обезпокояваща информация. Повече – в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Илия Проданов

Илия Проданов ще работи за стабилизиране на БАК

Спорове около представителността на организациите на аграрния сектор, който очаква решения по важни теми от държавата. Илия Проданов беше избран за председател на Българската аграрна камара, след като част от браншовите организации я напуснаха, несъгласни с начина на вземане на решения. За заместник-председатели бяха избрани съпредседателят на..

публикувано на 21.11.25 в 16:15

Идеята да се ползва СУПТО е добра, но не и изпълнението

Виктор Павлов  управлява софтуерна компания, която има опит в разработката на продукти за управление на търговска дейност. Той коментира напрежението на бизнеса от въвеждането на лицензиран софтуер за управление на продажбите в търговски обекти. "Като цяло спорът идва оттам, че се опитва да се хване процеса по неиздаване на фискални бележки от..

публикувано на 21.11.25 в 15:58

БСП отново ще предложи на ОбС програмата "Достъпно жилище"

ОбС на Пловдив не прие предложението на представителите на БСП за програма „Достъпно жилище“. Идеята визираше подкрепа за строителство на жилища за млади семейства на цени под пазарните. Общинския съветник Калин Милчев коментира със съжаление, че  това е първата политика, която би развила община Пловдив в посока младите хора, младите семейства, младите..

публикувано на 21.11.25 в 14:59
Иван Иванов

Липсва стратегия за инвестициите във водния сектор

Годишна конференция за инвестициите във водния сектор се провежда днес и утре в Старосел с участието на експерти от бранша. Включват се представители на Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и учени. Организира се от Българската асоциация по водите.  Водният сектор изисква много инвестиции, както за поддръжка,..

публикувано на 20.11.25 в 14:41

"Замърсителят плаща" върви към ново отлагане

"Най-вероятно въвеждането на принципа "замърсителят плаща“ ще бъде отсрочено за края на 2026 година и това е записано  и в проектобюджета за следващата година". Това каза в пловдивското село Бенковски министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той обаче припомни, че заради многократното отлагане, срещу България има задействана наказателна..

публикувано на 20.11.25 в 12:11