Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората са стресирани, но Брюксел не е под обсада

| обновено на 23.11.15 в 15:56

Наистина положението в Брюксел изглежда като военно, но няма нито паника, нито масова психоза, както това се преекспонира от някои медии, коментира за Радио Пловдив  Никола Миладинов, кореспондент на БНР . 

Това, което вълнува хората е докога ще продължи тази висока степен на тревога от 4-та спепен, защото жителите на Брюксел не могат да отидат на работа, а децата им на училище. Очаква се по-късно днес Правителственият съвет по национална сигурност да анализира ситуацията и ще реши дали да промени степента на заплаха. 

Много е възможно обаче най-високата степен на заплаха да остане още няколко дни докато не се установи местоположението на издирвания за атентатите в Париж Салах Абдеслам, прогнозира Никола Миладинов. 

Припомням, че 21 души бяха задържани при акции на полицията в Брюксел през нощта и днес. Сред тях обаче не е заподозреният атентатор от Париж Салах Абдеслам. 

Днес в Брюксел метрото и училищата остават затворени при най-висока степен на заплаха. 

Все още не е известно дали всички заловени ще получат обвинения. В момента заподозрените се явяват пред съдия-следовател, който ще реши дали да останат в ареста. При предишната спецакция на белгийските служби веднага след парижките атентати на 13-и ноември от седем арестувани тогава – петима бяха освободени поради липса на доказателства. Един от 22-та адреса, които са били претърсени снощи, е бил в кв. "Моленбек" – дома на чичото на Салах Абдеслам. 

СнимкаБлокади на улици, снайперисти, бронирани коли, стотици полицаи и военни бяха част от безпрецедентната спецакция. Тя засегна и най-известния туристически обект в сърцето на Брюксел – централния площад. Няколко хотела и ресторанта в района бяха евакуирани от специалните части

Полицейската операция обаче не е приключила и е в ход, заяви тази сутрин министърът на вътрешните работи Ян Ямбон. Той каза, че социалният и икономическият живот в град като Брюксел не трябва да спира. Много жители не отидоха на работа, защото всички ясли и детски градини, училища и университети са затворени. 

Вече се виждат огромни задръствания по всички големи булеварди, тъй като метрото е спряно. Автобусните линии трябва да работят по график, но и там има смущения, тъй като някои шофьори са отказали да работят поради страх за живота си. Някои болници отменят планираните прегледи, банките също затварят офиси. 

Администрацията на европейските институции и на НАТО е на работа, но при специален режим на сигурност в сградите. 

Степента на заплаха ще бъде преразгледана отново в късния следобед от Правителствения съвет по национална сигурност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01