На 24 номеври Православната църква почита паметта на Света великомъченица Екатерина. Тя е християнска светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време.
Според преданието Екатерина е била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет, по времето на император Максимиан. Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Тя заявява на родителите си, че ще се омъжи за онзи, който я превъзхожда по слава, богатство, красота и мъдрост. Младежи от много богати семейства искали ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен.
Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпратила при един отшелник, който я посвещава във вярата.
Преданието разказва как Екатерина се е срещнала с тогавашния император. Тя се е опитала да го убеди, че извършва грешка, като преследва християните. Екатерина успява да привлече към християнската вяра жената на императора и много мъдреци, изпратени от императора да я върнат към езичеството.
За твърдата си вяра Екатерина е хвърлена в затвора, където въвежда в християнството всички, които я посещават. Осъдена е на смърт чрез разпъване на колело, но то се разпада, когато Екатерина го докосва, затова я обезглавяват през 305 година. Така тя загива за вярата си едва на 18 години.
Главен символ на Света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина". Хората почитат тази светица заради лечителските й способности при лекуване на болестите бяс и шарка.
В традиционната българска народна култура денят се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка.
В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окачва на вратата или се хвърля на покрива "за Баба Шарка".
В Родопите светицата се почита против тежки болести и висока температура. Жените не работят и не пипат остри предмети, защото се вярва, че ако се порежат, раната няма да зарасне.
В Странджанския край, Източна Тракия и сред преселниците от Беломорието на деня на Света Катерина се празнува против мишки - така наречените Миши празници. Там жените също не работят, не пипат остри и режещи предмети, замазват огнището с кал и раздават със затворени очи варени зърна - боб, царевица, за да "замажат и затворят очите" на мишките.
На 24 ноември имен ден празнуват всички, които носят името Екатерина (означава - вечно чиста), Катерина, Катя, Тинка и Тина.
С официално обвинение се сдоби хулиганът, който строши с прът стъкло на градски автобус в Пловдив, съобщиха от прокуратурата. Инцидентът стана вчера на улица „Крайна“ в "Столипиново", където 34-годишният мъж го причакал на последна спирка и с прът разбил няколко стъкла. По негови признания, той решил да си отмъсти на шофьора, който преди това..
Час и половина общинските съветници на Пловдив дебатираха програмата за управление на общинските имоти. Те поискаха общината да придобие повече имоти, които да бъдат отредени за озеленяване. Дебатът откри Веселина Александрова от ПП-ДБ. Тя посочи, че годишната програма за управление на общинските имоти отваря допълниелна врата за..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...
Двама нови пловдивски депутати ще положат клетва на мястото на избраните за министри Георги Георгиев от ГЕРБ- СДС и Манол Генов от БСП. Георги Георгиев, който бе депутат от Пловдив - град, стана министър на правосъдието. На негово място в парламента ще влезе д-р Валерия Славова. Тя е ревматолог с над 30 години стаж по специалността...
Ощинският съвет прие да бъде отпуснат безлихвен заем в за почти 82 300 лева за недовършената зоологическа градина на Пловдив . Той се отпуска за проекта „Техническа помощ за инвестиции в зологическата градина“, изпълняван от фирма „Екотийм“ по договор с община Пловдив. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ с безвъзмездна помощ за..