Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С действията си Турция отдалечава западния свят от Русия

| обновено на 25.11.15 в 16:57

Инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет не е първият. Преди месец отново Турция свали безпилотен руски самолет. Наблюдатели смятат, че подобни инциденти могат да се случат и на другия фланг на НАТО - Балтиския.

Това коментира пред Радио Пловдив журналистът от Дойче веле Александър Андреев. Според него рецептата е ясна - трябва да има по-добро сътрудничество между Русия и НАТО, но съвместната структура, която действаше в Брюксел и се грижеше точно за такива неща,  е замразена и не действа. Ситуацията е такава, въпреки подписаната декларация между Русия и НАТО за координиране на бойни полети в кризисни региона, очевидно това не действа.

Александър Андреев обърна внимание и на друг важен факт - и двамата президенти (Путин и Ердоган) са авторитарен тип управленци и водят политика на силата. Те на практика са неуправляеми, не спазват общоприетите от т. нар. западен свят правила на диалог и на откритост. Изпробват търпението, толерантността на отсрещната страна, опитват се да разширят своите зони на влияние. Така че, ситуацията е много сложна, особено в този регион – границата между Сирия и Турция, където тюркменските бунтовници срещу режима на Асад, които почти са се еманципирали от Дамаск, получават категорична подкрепа от Турция. И Турция е особено чувствителна когато техните интереси бъдат засегнати. А схващането в Анкара е, че Русия атакува именно позициите на тези бунтовници, подкрепяйки по този начин  режима на Асад.

Реакцията на България е адекватна, смята журналистът от Дойче веле.  Той припомни, че и на вчерашната кризисна среща на НАТО са били отправени призиви да се запази спокойствие, да се запази диалог, тонът да бъде умерен. Коментарите в германските медии също са в тази посока - не се е случило нищо кой знае колко страшно, това не е начало на нова война.

Александър Андреев подчерта, че инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет се случва на фона на две много важни събития. Едното е предстоящата в края на седмицата в Брюксел среща между ЕС и Турция по темата за бежанците. Според Андреев, Турция се чувства в силна позиция и смята, че може да си позволи една подобна операция като свалянето на руски самолет. Но, Давутоглу или който и да е турски представител на срещата в Брюксел, ще трябва да изслуша доста критики за този инцидент, подчерта журналистът. 

По думите му, другото събитие, на чиито фон се случва инцидентът, е убеждението, че е настъпил някакъв синхрон между западните държави и Русия за общи действия срещу Ислямска държава и срещу терористите изобщо. Сега обаче, след като макар и със скърцане на зъби НАТО застана на страната на Турция, това отдалечава перспективата за някакви наистина съвместни действия между Русия и останалите участници в антитерористичната коалиция. 

Упрекът на Путин, че партията на Ердоган е ислюмизирала Турция за сметка на демократизацията на страната, Александър Андреев определи като нормална реакция. Той припомни, че Русия е една от страните, които имат най – голям проблем с десетките си милиони ислямско население и опасността от ислямистки тероризъм. 

Александър Андреев смята, че в Русия е много комфортно да се говори срещу ислямизма, който си е реална заплаха за самата Русия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57