Инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет не е първият. Преди месец отново Турция свали безпилотен руски самолет. Наблюдатели смятат, че подобни инциденти могат да се случат и на другия фланг на НАТО - Балтиския.
Това коментира пред Радио Пловдив журналистът от Дойче веле Александър Андреев. Според него рецептата е ясна - трябва да има по-добро сътрудничество между Русия и НАТО, но съвместната структура, която действаше в Брюксел и се грижеше точно за такива неща, е замразена и не действа. Ситуацията е такава, въпреки подписаната декларация между Русия и НАТО за координиране на бойни полети в кризисни региона, очевидно това не действа.
Александър Андреев обърна внимание и на друг важен факт - и двамата президенти (Путин и Ердоган) са авторитарен тип управленци и водят политика на силата. Те на практика са неуправляеми, не спазват общоприетите от т. нар. западен свят правила на диалог и на откритост. Изпробват търпението, толерантността на отсрещната страна, опитват се да разширят своите зони на влияние. Така че, ситуацията е много сложна, особено в този регион – границата между Сирия и Турция, където тюркменските бунтовници срещу режима на Асад, които почти са се еманципирали от Дамаск, получават категорична подкрепа от Турция. И Турция е особено чувствителна когато техните интереси бъдат засегнати. А схващането в Анкара е, че Русия атакува именно позициите на тези бунтовници, подкрепяйки по този начин режима на Асад.
Реакцията на България е адекватна, смята журналистът от Дойче веле. Той припомни, че и на вчерашната кризисна среща на НАТО са били отправени призиви да се запази спокойствие, да се запази диалог, тонът да бъде умерен. Коментарите в германските медии също са в тази посока - не се е случило нищо кой знае колко страшно, това не е начало на нова война.
Александър Андреев подчерта, че инцидентът със сваления от Турция руски боен самолет се случва на фона на две много важни събития. Едното е предстоящата в края на седмицата в Брюксел среща между ЕС и Турция по темата за бежанците. Според Андреев, Турция се чувства в силна позиция и смята, че може да си позволи една подобна операция като свалянето на руски самолет. Но, Давутоглу или който и да е турски представител на срещата в Брюксел, ще трябва да изслуша доста критики за този инцидент, подчерта журналистът.
По думите му, другото събитие, на чиито фон се случва инцидентът, е убеждението, че е настъпил някакъв синхрон между западните държави и Русия за общи действия срещу Ислямска държава и срещу терористите изобщо. Сега обаче, след като макар и със скърцане на зъби НАТО застана на страната на Турция, това отдалечава перспективата за някакви наистина съвместни действия между Русия и останалите участници в антитерористичната коалиция.
Упрекът на Путин, че партията на Ердоган е ислюмизирала Турция за сметка на демократизацията на страната, Александър Андреев определи като нормална реакция. Той припомни, че Русия е една от страните, които имат най – голям проблем с десетките си милиони ислямско население и опасността от ислямистки тероризъм.
Александър Андреев смята, че в Русия е много комфортно да се говори срещу ислямизма, който си е реална заплаха за самата Русия.
Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..