Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо не искаме да сме българи?

| обновено на 27.11.15 в 11:33

Ние не знаем защо сме българи, не знаем една легенда за себе си. Има културни политики, но  в тях няма фолклор,  казва професор д-р Георг Краев, който участва с тема за  българския фолклор,  като  начин на употреба, в конференция в Народна библиотека "Иван Вазов". 

Проектът е  на Съюза на народните читалища и Сдружение „Писалка и перо“ към Народна библиотека „Иван Вазов“  и е финансиран от ЮНЕСКО.

Според проф. Краев Министерствата на културата и образованието обръщат внимание на всичко друго, освен на класиката на българската култура, каквито са народните умотворения. Той  препоръчва да препрочитаме  "Криворазбраната цивилизация", за да си припомним, че сме българи, а не безлични европейци.

Ние не знаем защо сме българи, не знаем нито една легенда за себе си, нито една песен за себе си.  И това ни прави безлични. Стигна се дотук и заради социалистическия снобизъм на българската интелигенция, която  търси изява на европейска, а не на българска сцена. 

Фолклорът не е песни, той е начин на живот. Защо не пазим нашите ценности? Защо не искаме да сме българи ?

Цялото интервю с проф. д-р Георг Краев е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фестивал "Шоко Арт" се провежда в парк "Каменица"

Фестивал на шоколада "Шоко Арт" ще се проведе тази събота, на 5 октомври, сутринта в парк „Каменица“, район "Източен" в Пловдив.  В тазгодишното издание на шоколадовия фестивал са поканени майстори сладкари да изработят най-дългия шоколад. Всички присъстващи, деца и гости на събитието ще имат възможност да опитат от гигантското лакомство, което ще..

обновено на 05.10.24 в 08:16

Излезе дебютният роман на Ралица Николова

„ Романът на една жена без качества " на Ралица Николова излезе този  септември, с марката на издателство „Жанет 45“.  Главите в книгата носят названията на дните от седмицата. Разказът върви от първо лице, единствено число и е конструиран като дневник, без историята да е изцяло автобиографична. Героинята иска да напише роман, разказва за..

публикувано на 04.10.24 в 10:24

В "Срещите" - за поезията и изтичащото време

С Мая Вапцарова си говорим за поезия. Поезията като въпросителна, като остра удивителна.  Отваряме дума и за почитта на българите към времето и българския календар, който е. един от най-древните.  Бъдете с Радио Пловдив, интересно е.

публикувано на 04.10.24 в 09:46

Алтернатива и утопия в Тракарт Парк

Международен симпозиум „Алтернативата...линията на утопията“ стартира в „ТРАКАРТ ПАРК – Център за съвременно изкуство“. Инициативата за форума е на Фондация „Тракарт-2000“ и „Асоциация „FURNA art & Culture“ – гр. Линц, Австрия, представлявана от Северина Кехайова и Петер Асман. До 11 октомври 16 визуални артисти от Австрия, Италия, Грузия..

публикувано на 04.10.24 в 07:45

Започва деветото издание на Международния китарен фестивал

С фламенко спектакъла „Дуенде“ на Давид Бермудес Фламенко Квинтет“ в Държавен куклен театър Пловдив стартира деветото издание на Международния Plovdiv GuitArt Fest. Пред публиката ще излезе познатата от  най-престижните  световни сцени Ноелия Варгас - единствената фламенко танцьорка посланик на УНИЦЕФ, благодарение на уникалния си талант..

публикувано на 04.10.24 в 07:04