Експертът Иван Хиновски от Българския атомен форум - събеседник в предаването „Точно днес”.
Каква е прогнозата ви за България, за региона и за енергийния пазар и отражението на сериозните конфликти, които ни съпътстват след силното изостряне на отношенията Русия – Турция?
Иван Хиновски: Потенциално никакво, защото ние нямаме нищо общо с енергийните проекти с Турция както е известно, имаме сериозен износ на електроенергия за Турция, но това е бизнес и аз не смятам, че между енергиен бизнес и политика трябва да се правят много внимателни връзки. Много често политиците казват политиката може да влияе върху енергетиката, обаче енергетиката си е бизнес и ние имаме бизнес интереси. В тази връзка аз не мисля, че ще има сериозни последствия между газовите връзки между Турция и Русия, бъдете сигурни.
Р. П.: На какво се основава този ваш оптимизъм, защото енергийните кранове са тези, чрез които се влияе или поне се показват мускули на политическата сцена?
И. Х.: Не, вижте, мускули, ако в новия проект ако визираме „Турски поток” – „Турски поток” е един шанс за приходи на Газпром, който е в криза и всеки един бизнес лидер ще се замисли дали да се откаже от едни приходи, които могат да стабилизират компанията, а политиците ще си пишат ноти, ще си разменят обвинения, но аз съм убеден, че след един месец руския министър на външните работи ще посети Турция и „Турският поток” ще го подкарат отново. Дали ще се случи този проект, за който аз съм много песимистичен, но за проекта ще се заговори отново.
Р. П.: Споделяте ли тезата, че ще се заговори отново и за „Южен поток” – има шанс за такова него, казват някои ваши колеги?
И. Х.: На фона на това временно спиране на процедурата по „Турски поток” може и да се заговори за „Южен поток”, но аз лично съм песимистично настроен след този обрат, който направиха руснаците, може пак да се разменят писма, намерения…
Р. П.: Не вярвате, че парите ще бъдат загърбени за каквото е да било кауза? Това ли ни казвате?
И. Х.: Да, това ви казвам. Аз ви казвам, че Газпром има възможност да си повиши приходите от продажба на газ, което е витално за тази компания, защото тя е в криза, има много сериозна инвестиционна програма, никаква политика няма да й въздейства. Отделен въпрос е, ако чрез натиск политически върху Газпром да накаже, но аз не вярвам, тъй като политиците си имат достатъчно голяма грижа за стабилността на Газпром, тъй като това е една от най-важните компании в Русия, мисля, че Газпром ще продължи да си продава, да си получава пари, да си кърпи бюджета и т. н.
Р. П.: Газово отмъщение за Турция няма да има, въпреки че Турция над 60 % внася газ от Русия и до голяма степен нейният пазар и вътрешно потребление зависят от Русия?
И. Х.: Може да има отмъщение, ако тръгне едно изостряне на отношенията с икономически въздействия от едната страна на другата, Русия може да се опита, аз лично смятам, че няма логика в това, тъй като ефектът няма да бъде толкова голям, тъй като Турция има други възможности за внос на газ, разбирате ли?
Р. П.: А Русия няма други възможности за печелене на валута?
И. Х.: Това са посоките, към които продава Русия – тя продава към Западна Европа, към Гърция и Турция през нас, през нас и транзит, между другото е другото, което ако Русия се опита да наложи ограничения на Турция, то трябва да мине през нашия транзит т. е. ние можем да загубим пари, тъй като ние транзитираме газ от Русия за Гърция и Турция.
Р. П.: Каква е ситуацията според вас, вчера от енергийното ведомство обявиха, че за България на този етап след спирането на руския газ за Украйна няма проблеми за България, трябва ли да ни овладее оптимизмът тук?
И. Х.: Бих казал до голяма степен трябва да бъдем предпазливи. Има два вида държане в случая – едното е официалното държавното, което е бодряшко и което трябва да бъде такова, разбира се, не трябва да се изпада в паника, второто, което трябва да бъде предпазливо, тъй като спират потреблението на газ за Украйна и тя е принудена да прави известни промени в схемите, ще има един период, в който ще има по-ниско налягане на газ в нашата преносна система, но аз мисля, че няма да се стигне до там да спрат доставките на газ.
Р. П.: А поне да паднат до опасно количество за нашата икономика?
И. Х.: Не, няма да се стигне до там – ще падне налягането, но няма да се стигне до спиране на доставките.
Р. П.: На този фон китайските инвестиции в новите блокове на АЕЦ ми се струват пълна екзотика. На вас така ли ви се струва?
И. Х.: Да, да, наистина. На фона на този пренаситен пазар с предлагане на електроенергия на вътрешния пазар, липсва вторият фактор – липсата на електрически връзки с околните пазари, въпреки че смята, че това наистина е една екзотика, този проект ако стане след едно 20 – 30 г. при един регионализиран голям интегриран пазар и участие в проекта на много други страни и компании това е възможно. Ние винаги сме казвали – още от времето на „Белене” 2003 – 2004 г. връзките на „Белене” за продажби в Италия, Западна Европа, Северна Европа са много важни за този проект. Направете първо тях, сключете рамкови договори, направете маркетинг – това е посоката, в която един такъв проект може да бъде печеливш.
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..