Изпращаме ноември, говорейки по темата за кризите - тези от съдебната система и от ПР-а.
За първите - скандалите през месеца отново бяха с имената на Ченалова, Янева и през последните дни с това на Делян Пеевски. Какви са възможните политически решения за призваната да е над партиите - съдебна власт?
За разумните компромиси, за новите изменения в Основния закон - разговор с депутата от РБ Димитър Делчев .
Той подчерта, че е много важно фокусът да падне върху явното гласуване във ВСС, защото сега напр. никой не знае кой е избрал Владимира Янева за председател на СГС.
И тогава тя беше свързана с големи скандали, тя влезе с тях, така и излезе, обобщи Делчев. Той също така заяви, че не е против да се създаде специална комисия в НС, която да разследва случая "Яневагейт".
Пред Радио Пловдив Димитър Делчев каза още: „Янева гейт” както стана известен този скандал в медиите – един скандал, който започна още преди 9 – 10 месеца, спомняте си, че в началото на годината беше делото „Червеи”, в което се оказа, че Владимира Янева като председател на Софийски градски съд е издава безобразни разрешения за подслушване, които са продължавали почти една година, което противоречи на всякакви закони. Това и прокуратурата, и съдебната власт реагираха много остро – Владимира Янева в крайна сметка беше освободена и сега очакваме да видим какви са резултатите от проверката. Всъщност записите, които излязоха сега са записвани тогава и това са били записи между две съдийки Янева и Ченалова са се опитвали да се спасят една друга, за да запазят позициите си. И в крайна сметка тези разговори, тези разкрития всъщност разкриват, че в съдебната система работят хора, които са много далеч от определението справедливи, морални и за пореден път и българското общество, и всички губят поредната доза доверие в тази система и институциите страдат от всичко, което се случва и всички скандали.
Да, реформата е решението на този въпрос, разбира се, то не е бързо решение, но все пак е решението. Всъщност това, което ние предвиждаме като промени в Конституцията, на първо място, и много важно фокусът явно трябва да падне на явното гласуване във Висшия съдебен съвет, защото сега никой не знае Владимира Янева кой я е избрал. Въпросът е кои са тези хора – те да станат с имената си и да кажат „Аз гласувах преди 3 г. за Владимира Янева, защото смятам, че тогава тя беше много качествен съдия, но тя се промени. Никой няма да излезе да го каже, първо, защото никой не е застанал с името си и тогава вота беше таен и ние с промените в Конституцията точно това искаме да променим и на второ място никой няма да каже просто, защото и тогава Владимира Янева беше свързана с големи скандали като съдийка в Градския съд, имаше някакви съмнения за решения по дела, които е правила, всъщност това е един съдия, който влезе като председател на Софийския градски съд със скандали и така и излезе.
По принцип съдебната система, така е описано в законодателството, си се разследва сама заради прословутото разделение на властите – както знаете, принципът е съдебната система да се самоуправлява, а Висшият съдебен съвет трябва да я управлява, за да няма намеса - власт във власт.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..