За пръв път Военновъздушните сили в реални условия обучиха свои пилоти и летателни екипажи как да оцеляват на суша след катапултиране или принудително кацане. Това се случи на специален курс, провел се в района на Боровец и продължил седем дни. Включени бяха пилоти от всички авиобази, а инструктори бяха спасителите-парашутисти на авиобаза Крумово.
Сценарият постави летците в различни критични ситуации, чрез които да придобият разнообразни умения – продължителен преход през планинско-горист терен, оказване на първа помощ, изработване на носилки, маскиране, скрито придвижване, избягване на сили на противника, ориентиране, движение по маршрут с карта и компас, промяна на направления и точки за евакуация.
Този курс е своеобразно продължение на пилотния курс за оцеляване на летателен състав в море, проведен през лятото. Високата доза реализъм и при двата курса цели да подготви възможно най-пълно летателните състави за адекватни реакции в критични ситуации и да сведе до минимум риска за живота и здравето им.
Програмите на курсовете по оцеляване са разработени от щаба на Военновъздушните сили и са в пълно съответствие със стандарите на НАТО за действия в ситуации след катапултиране или принудително кацане във враждебна среда. Уменията за оцеляване на суша и вода са ключова необходимост за всеки екипаж от Военновъздушните сили. Приложими в реални бойни условия, те могат да се окажат от изключително значение при оказване на помощ на населението в условията на природни бедствия, аварии и катастрофи, уточняват от ВВС.
Пожар избухна в района между село Широко поле и местността Момина скала, община Кърджали. Заради огъня е бил спрян временно пътническият влак по линията Пловдив – Подкова. Пламъците са в близост до релсите край село Широко поле. В композицията е имало около 20-ина пътници. Пожарникарите успели да овладеят пожара и да не позволят преминаването му..
П ожар е възникнал около 17.30 часа днес на депото за битови отпадъци в Цалапица. Огънят е обхванал площ от около 400 квадратни метра. Дежурните от “Общинска охрана” веднага са подали сигнал, на който от Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” под ръководството на старши комисар Васил Димов са..
Над 50 души се бориха с огъня над асеновградското село Косово. Четири екипа пловдивски огнеборци и служители на горското стопанство с два автомобила се бориха с пожар в село Косово. Сигналът е получен малко след 14:30 ч. В гасителните действия са се включили и местни жители. Благодарение на бързата реакция опасността за къщите в района е..
Тежка катастрофа с две жертви на автомагистрала "Тракия". Инцидентът е станал на 148 км на АМ Тракия, посока Бургас /край Шишманци/. Сигналът е получен в 9.20 ч. По първоначални данни автомобил с белгийска регистрация, управляван от 47-годишен чужд гражданин, блъснал в аварийната лента автомобил с българска регистрация, от който са загинали мъж..
Моторист загина при катастрофа в Асеновград. След 7.30 ч. днес на тел. 112 е получен сигнал за катастрофа между лек автомобил и мотоциклет на бул. „България“ в Асеновград. На място е констатирана смъртта на моториста. Местопроизшествието е запазено. Причините за инцидента се изясняват. 73-годишният водач на автомобила, който е..