Националната асоциация на извънболничните специалисти написа: Кашата в здравеопазването за 2016 г. вече е забъркана ! Бюджетът на НЗОК за 2016 г. преследва не здравни, а единствено фискални цели!
Лимитите остават, както в извънболничната медицинска помощ, така и в болниците! Повече ще разкаже председателят на организацията д-р Георги Ставракев. Той подчерта, че към момента няма как са се случи реформата в здравеопазването, т.като няма конктерни действия да се изнесе голяма част от болничната помощ към специалистите и извънболничната помощ.
Тя ще струва по-евтино за всички нас, ако това се случи, коментира д-р Ставракев. Той прознозира отпадане на 30% лекарски практики в големите градове, съгласно приемането на Здравната карта по области.
Честит празник! Да ни припомните затова ли си мечтахте, когато бяхте студент, това ли е осъществената ви мечта – да лекувате хората?
Георги Ставракев: Да, наистина, само че не в такава система, в която се намираме в момента и не при такава финансова рамка и при такова лимитиране, което вече е далеч от истинската медицина и реално не позволява да прилагаме нашите познания по начина, по който са ни учили нашите професори.
Р. П.: Всеки нов министър има своята реформа. Министър Москов дойде със своята реформа. Какво от нея се случи, д-р Ставракев? Вие сте в сектора, свързан с тази реформа, що касае специалистите. Какво се реформира при вас?
Г. С.: Практически досега нищо не се е реформирало. Това, което се случи, д-р Москов откакто е министър даде доста заявления и на практика досега остават само изказани пожелания, имайки предвид и последно приетия бюджет за пореден път се убедихме, че практически реформа не може да очакваме в здравеопазването и здравната ни система, тъй като няма никаква промяна в структурата на финансиране и най-вече парите, които са предвидени за извънболнична помощ за джипита и специалисти като относителен дял на практика остават прекалено малко за сметка на големия дял, който остава за болничната помощ. Нормалната структура, многократно сме заявявали, е ако иска министърът да се случи някаква реформа и да бъде изнесена голяма част от болничната помощ, която е възможно да бъде извършвана извън болниците и много по-евтино и ще струва много по-малко на всички нас би трябвало да включва и промяна в структурата на финансиране. Какво имам предвид? Вместо досегашните около 20 % от общия публичен ресурс, които са предвидени да отидат в извънболничната помощ, би трябвало минимум 30 % да бъде финансирането за сметка на намаляване на болничната част. Това към момента, виждайки бюджета, който е приет за следващата година, няма как да се случи, защото не е предвидено. Освен това заявените намерения за разделяне на пакети и отпадане на лимитирането на практика също не се случи. Многократно, ако си спомняте, новият министър заяви, че най-после ще отпадне лимитирането включително в извънболничната помощ...
Р. П.: Да, д-р Глинка Комитов вчера каза, че от 1 април догодина ще отпадне, ама как не е много ясно?
Г. С.: Наистина, чухме. На много приказки се наслушахме, но практически конкретни действия, които наистина биха позволили тези приказки да се случат, ние не видяхме, нито са приети някакви промени в нормативните документи, за да има шанс изобщо да се случи това, което се заявява като намерение и това, което аз съм чул вчера от д-р Глинка Комитов е, че той е заявил евентуално отпадане на лимитите само за болниците. Изобщо аз не съм чул да има отпадане на лимитите от 1 април и то говорим от 1 април, а не от 1 януари, за извънболничната помощ. Д-р Москов многократно заяви, че с разделяне на пакетите и оформяне на едва ли не индивидуални пакети според възрастовите нужди, което има определена логика и ние многократно сме го давали като предложение още преди 5 – 6 г. с детайлни предложения в тази насока, очаквахме наистина най-после да се случи. Препоръката от друга страна на Световната банка, която направиха на нашата система, с конкретни предложения за извеждане на поне 30 % от дейностите от болниците към извънболничната помощ, също би трябвало да върви заедно с извеждане на финансов ресурс. Това също обаче не се вижда да бъде възможно при този бюджет, който е приет за следващата година. Така че от много приказки, които слушахме тук за последната година и които ни дадоха някои надежди първоначално и тези надежди доведоха до една много сериозна подкрепа от страна на съсловието към министъра впоследствие се оказаха за пореден път голи приказки и бюджета, който се прие, категорично ни даде да разберем, че нищо не може да очакваме от това, което до момента се налага, дефакто структурата остава абсолютно същата с разликата, че се увеличават санкциите, между другото и лимитирането ще бъде много по-изразено и това ще го усетят и лекарите, и пациентите. Бих казал това е абсолютен административен рекет, който на практика с нищо не довежда до подобряване качеството на медицинското обслужване, а пациентите ще продължават да доплащат все повече и повече и вече, доколкото разбрахме, са достигнали до повече от 50 % да си доплащат от необходимото лечение. Такъв процент няма никъде, в нито една страна в Европа – максималният процент е 20 - 25 %, при нас е 50, имайки предвид, че сме най-бедната държава, бих казал, че това е доста неприятна ситуация особено за по-бедните хора, които нямат възможности да си платят лечението, когато се наложи.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..