Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Диалогът на тъмно" - възможност за формиране на общи политики

„Диалог на тъмно“ е модел, който започна от Германия. Това е модел на социално предприемачество и работа в пълна тъмнина, в която водещи са обучени незрящи хора. Това заяви Евгени Митев – връзки с обществеността и координатор на проекта „Диалог на тъмно – модел за прозрачност и справяне със социалните неравенства“. 

Негов инициатор е Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания и платформа за социално предприемачество за незрящи“ и се осъществява със средства от Програмата за НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и има за цел да насърчи  участието на НПО в процесите на формулиране на политики и вземане на  решения съвместно с институциите на  регионално и национално ниво.

Той подчерта, че организаторите на инициативата по проекта създават условия на различни групи представители на НПО, бизнес, култура, местна власт, граждани и журналисти да се срещнат в необичайна среда – 100% тъмнина и да поговорят за неща, за които не е създадена досега ситуация да седнат на едно място и да си ги кажат. Това се случва по собствено желание, като естествено се създават условия за нов вид диалог, когато сетивата към различните се отварят по различен начин. Хората са склонни да усетят различно другия, без да го виждат, защото често това, което виждаме, създава предразсъдъците. В тъмното обаче всички сме равни и общуването се случва по различен начин, подчерта  Митев.

Методът помага да осъзнаем какво става, когато има повече чуваемост. Убедени сме, че най-големите проблеми се появяват там, където няма чуваемост към проблемите на различните, заяви Митев. Един от предразсъдъците по думите му, е че  хората с увреждания, които са носители на много таланти, на много трудолюбие, се разпознават  основно чрез тяхното увреждане – това, което те нямат. Ефектът и силата на метода “диалог  на тъмно“ е, че те трябва да бъдат припознати чрез това, което като хора могат, техния талант, уменията им, знанията им, а не чрез тяхното увреждане. Моделът, който ползваме, е немски, но в Германия работи българката Даниела Димитрова, която е 100% незряща, но именно на нея дължим това добро сътрудничество. Тя е човекът, който е успял да надмогне увреждането си, да го обърне в своя полза и да даде работа на много хора, подчерта Евгени Митев. Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18