„Диалог на тъмно“ е модел, който започна от Германия. Това е модел на социално предприемачество и работа в пълна тъмнина, в която водещи са обучени незрящи хора. Това заяви Евгени Митев – връзки с обществеността и координатор на проекта „Диалог на тъмно – модел за прозрачност и справяне със социалните неравенства“.
Негов инициатор е Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания и платформа за социално предприемачество за незрящи“ и се осъществява със средства от Програмата за НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и има за цел да насърчи участието на НПО в процесите на формулиране на политики и вземане на решения съвместно с институциите на регионално и национално ниво.
Той подчерта, че организаторите на инициативата по проекта създават условия на различни групи представители на НПО, бизнес, култура, местна власт, граждани и журналисти да се срещнат в необичайна среда – 100% тъмнина и да поговорят за неща, за които не е създадена досега ситуация да седнат на едно място и да си ги кажат. Това се случва по собствено желание, като естествено се създават условия за нов вид диалог, когато сетивата към различните се отварят по различен начин. Хората са склонни да усетят различно другия, без да го виждат, защото често това, което виждаме, създава предразсъдъците. В тъмното обаче всички сме равни и общуването се случва по различен начин, подчерта Митев.
Методът помага да осъзнаем какво става, когато има повече чуваемост. Убедени сме, че най-големите проблеми се появяват там, където няма чуваемост към проблемите на различните, заяви Митев. Един от предразсъдъците по думите му, е че хората с увреждания, които са носители на много таланти, на много трудолюбие, се разпознават основно чрез тяхното увреждане – това, което те нямат. Ефектът и силата на метода “диалог на тъмно“ е, че те трябва да бъдат припознати чрез това, което като хора могат, техния талант, уменията им, знанията им, а не чрез тяхното увреждане. Моделът, който ползваме, е немски, но в Германия работи българката Даниела Димитрова, която е 100% незряща, но именно на нея дължим това добро сътрудничество. Тя е човекът, който е успял да надмогне увреждането си, да го обърне в своя полза и да даде работа на много хора, подчерта Евгени Митев. Повече чуйте от звуковия файл.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..