Енергийната борса тръгва на 11 декември пробно. Какви са реалните плюсове за нас-потребителите, кога България ще либерализира пазара на електрическа енергия, и кога ще достигнем интеграция с енергийните пазари в ЕС?
Разговор в програма "Точно днес" с Иванка Диловска, енергиен експерт, председател на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.
Иванка Диловска: Това, което ние можем да очакваме като потребители е, че няма да се случат никакви трусове със снабдяването ни с електрическа енергия. В по-дългосрочна перспектива, когато се появят доставчици с интерес да снабдяват битовия сектор, можем да предпочетем и други оферти, тези, които в момента имаме и които са единствените от нашите крайни снабдители. Но промени, трусове в близко бъдеще за битовите потребители поне не може да се очакват от това, че от днес стартира Енергийната борса.
Р. П.: Г-жо Диловска, един от ежедневниците днес изписва, че 250 лв ще бъде цената, която трябва да излезе всеки един от нас – битов потребител, за да излезе на този т. н. свободен пазар на тока?
Ние не бихме могли да си мислим, няма такава практическа възможност ние като битови потребители да си купуваме електрическа енергия от борсата – това е все едно да си купуваме гориво от Лукойл Нефтохим или плодове и зеленчуци от борсата в големи количества. Всъщност, ние това, което можем да очакваме за в бъдеще е търговци, които са купили енергия от борсата да ни я предложат на нас, без това да ни създава на нас допълнителни трудности, усложнения или да трябва да се информираме повече затова как действа борсата. Борсата ще помогне на производителите, на доставчиците на енергия с това, че те винаги ще има къде да продадат енергията си и на по-големите потребители с това, че те има винаги откъде да си купят енергия. Борсата няма да се превърне в основен търговски инструмент в сферата на електроенергийния пазар. Ако погледнем борсите в Западна Европа, на север от нас, тъй като до Румъния включително от отдавна действат борси, те вече се обединяват, ще видим, че на борса се продават по-малки количества електроенергия отколкото по други договори. Така че борсата ще допълни досегашните начини на търговия, но няма да ги замести, ще ги улесни, ще създаде повече прозрачност – ще знаем всеки ден, всеки час колко струва електрическата енергия или по колко се продава на борсата, но това няма да доведе до някакви радикални промени в начина, по който се снабдяваме.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..