Енергийната борса тръгва на 11 декември пробно. Какви са реалните плюсове за нас-потребителите, кога България ще либерализира пазара на електрическа енергия, и кога ще достигнем интеграция с енергийните пазари в ЕС?
Разговор в програма "Точно днес" с Иванка Диловска, енергиен експерт, председател на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт.
Иванка Диловска: Това, което ние можем да очакваме като потребители е, че няма да се случат никакви трусове със снабдяването ни с електрическа енергия. В по-дългосрочна перспектива, когато се появят доставчици с интерес да снабдяват битовия сектор, можем да предпочетем и други оферти, тези, които в момента имаме и които са единствените от нашите крайни снабдители. Но промени, трусове в близко бъдеще за битовите потребители поне не може да се очакват от това, че от днес стартира Енергийната борса.
Р. П.: Г-жо Диловска, един от ежедневниците днес изписва, че 250 лв ще бъде цената, която трябва да излезе всеки един от нас – битов потребител, за да излезе на този т. н. свободен пазар на тока?
Ние не бихме могли да си мислим, няма такава практическа възможност ние като битови потребители да си купуваме електрическа енергия от борсата – това е все едно да си купуваме гориво от Лукойл Нефтохим или плодове и зеленчуци от борсата в големи количества. Всъщност, ние това, което можем да очакваме за в бъдеще е търговци, които са купили енергия от борсата да ни я предложат на нас, без това да ни създава на нас допълнителни трудности, усложнения или да трябва да се информираме повече затова как действа борсата. Борсата ще помогне на производителите, на доставчиците на енергия с това, че те винаги ще има къде да продадат енергията си и на по-големите потребители с това, че те има винаги откъде да си купят енергия. Борсата няма да се превърне в основен търговски инструмент в сферата на електроенергийния пазар. Ако погледнем борсите в Западна Европа, на север от нас, тъй като до Румъния включително от отдавна действат борси, те вече се обединяват, ще видим, че на борса се продават по-малки количества електроенергия отколкото по други договори. Така че борсата ще допълни досегашните начини на търговия, но няма да ги замести, ще ги улесни, ще създаде повече прозрачност – ще знаем всеки ден, всеки час колко струва електрическата енергия или по колко се продава на борсата, но това няма да доведе до някакви радикални промени в начина, по който се снабдяваме.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..