За петата поправка на Конституцията, нейният смисъл и принос за подобряване на системата, която трябва да дава справедливост у нас е разговорът с професор Огнян Герджиков, уважаван, юрист, преподавател па търговско право в СУ "Св. Климент Охридски" и бивш председател на Народното събрание.
Квотите във Висшия съдебен съвет в отделните колегии, правомощията на главния прокурор, независимостта на съдиите – това бяха битките, които се водеха при двете гласувания на Конституцията, в сряда предстои и трето, но то ще бъде при нов министър на правосъдието най-вероятно, с променен донякъде Реформаторски блок и съпроводено от улични протести, към които от днес се присъединяват и съдиите, поне такъв е анонсът от този следобед.
Направените промени в Конституцията са може би полезни, но не и съществени, заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков.
След като съдебната система по конституция е е независима защо трябва да има политически квоти, това не разбирам. Това е вътрешно противоречие в Конституцията и докато има политически квоти в съдебната система ще има и порочни практики, коментира проф. Герджиков.Не разбирам защо една квота в ВСС трябва да е толкова решаваща, че един министър да си подава оставката. Ако така върви ще останем без министри. Не зная дали Христо Иванов трябваше да подава оставка, макар че решението му беше достойно, но и малко прибързано.
На въпроса от какво се страхуват българските съдии Огнян Герджиков заяви, че има много качествени и достойни съдии, но в системата има и пробойни, което е проблем.
Според проф. Герджиков, разделението на квотите е в правилна посока, за да няма зависимост в това противоборство между прокурори и съдии, но само тази мярка не е достатъчна. Ние искаме по-бързо производство, защото каква полза от справедливост, когато тя е закъсняла. Има много да се работи в тази посока - за бързо правосъдие, каза още Огнян Герджиков.
Как независимостта на институциите да не води до безконтролност. Това наистина е голям проблем и не е проста работа, да се преодолее и реши, но всичко отново опира и до хората и тяхното поведение. Качествените хора с висок морал ще работят по съвест и няма да се стряскат от неудачите, убеден е проф. Герджиков
Когато правихме промените в Конституцията през 2007 година се подготвяхме за влизане в ЕС, сега промените са с друга насоченост. Ако искаме по-качествена промяна трябва да се направи по-съществена реформа в основния закон. Не трябва да се бърза обаче, прибързването е опасно. Иначе многото различни интереси в Парламента вързват ръцете за извършването на истинска основна реформа, това именно пречи на решителната и радикална промяна.
Би могло да се мисли за свикване на Великото народно събрание с единствена задача то самото да бъде закрито. Вече нямаме нужда от такава спирачка, за да ремонтираме закона, коментира още Огнян Герджиков.
Той не отрече, че е възможно някой да опитва да използва Прокуратурата като бухалка, но уточни, че му е трудно да каже дали е така, защото не следи толкова отблизо работата на обвинението. Има едно нездраво противопоставяне обаче между прокуратура и съд в последните месеци. Търси се и най-малката техническа грешка, за да върнят съдиите обвинителния акт на прокуратурата. Това не е добре, защото духат на Законът трябва да е над всичко.
В заключение професор Огнян Герджиков прогнозира, че не очаква драстични промени в съдебната система.
Интервюто на Неда Велкова с проф. Огнян Герджиков може да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..