Шеста самостоятелна изложба на живописеца Илия Йончев се открива довечера в Градска художествена галерия – Пловдив. Произведенията са обединени в цикъл, наречен от автора „Интересни времена“. Художникът показва 24 маслени картини, създавани специално за тази изложба. Темите и сюжетите на творбите са вдъхновени от емоциите, които будят преживявания както от интимния свят на художника, така и от социалната действителност.
„Източна поговорка гласи, че да живееш в интересни времена е проклятие, а ние живеем точно в такива времена“ – споделя художникът Илия Йончев. Той припомня, че в Азия на враговете са пожелавали да живеят в интересни времена. „Затова картините са насочени към проблемите в света, в обществото, в личността“ – уточнява авторът на изложбата „Интересни времена“. Тя ще продължи до 8-ми януари 2016 г.
Илия Йончев е роден в Пловдив и произхожда от една от най-известните творчески фамилии на България. Той е 14-ият художник от фамилия Йончеви. Автор е на редица изложби у нас и в чужбина. Илия Йончев се занимава и с иконопис, а негови произведения могат да се видят в православни църкви в Пловдив и областта.
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..