Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформата бе само интелектуално упражнение, сега поне започна

| обновено на 15.12.15 в 14:51

Съдебната реформа влезе в дневния ред на обществото, така че да се видят проблемите и особено зависимостите в съсловието.

Жалко е, че те не намериха отклик в обществото и в пълнота при конституционната реформа - каза пред Радио Пловдив Атанас Славов. Той е доктор по Коституционно право, преподавател в СУ, съветники на екс правосъдния министър Христо Иванов.

От първо лице Славов свидетелства за отпора, който опитът за реформа е имал на всяка крачка при търсенето на подкрепа. По думите му АБВ и ДПС са двете политически партии, които са застанали на пътя на освобождаването на магистратите от политически натиск .ГЕРБ промени позицията си в последните седмици и това показва, че имало договаряне за подкрепа на едни и неприемане на други текстове, коментира експертът.

Все пак разделянето на прокурорската и съдийската колегия във ВСС е успех, отчете Атанас Славов - плод на 10 годишно усилие на много общности и отделни хора. Но ще се касае до балансите- не се постигна международния стандарт, защото се запазва възможността за политическа намеса при назначенията.  

Според Славов още по- големия недостиг на постигнатото е неслучилата се независимост и  отчетност на прокуратурата.

Неговата теза е, че най- чистия път от тук натакък е доброто би било да са отдели въобще прокуратурата от ВСС и обособяване на Прокурорски съвет.

Важно е след конституционните промени в законодателството, което следва да се отстои прекия избор на магистрати в съдийската квота ВСС при напълно прозрачен механизъм, да се повиши съдийското самоуправление, да се разпишат правилата, по които Инспекторатът ще прави своите проверки- каза още Атанас Славов.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28