Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникална техника за лечение на онкоболни в Пловдив

| обновено на 21.12.15 в 14:16

През май догодина се очаква да бъде обслужен първият онкоболен пациент с най –модерния и единствен в страната „Кибернож“ за лъчетерапия на тумори. 

Високотехнологичната апаратура е изградена в базата на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив на бул. „Васил Априлов“, стойността й е 5 милиона лева и е част от високотехнологичния Център за образна диагностика на онкологични заболявания. Пациентите ще ползват „Киберножа“ абсолютно безплатно, тъй като лечението се заплаща от държавата.

СнимкаАпаратът може да се ползва без ограничения от пациенти от цялата страна, както и от чужбина – съобщи директорът на болницата проф. Карен Джамбазов. Той подчерта, че с изграждането и на модерния ПЕТ-скенер, който е базиран в Хирургиите на „Пещерско шосе“, болницата вече притежава цялото необходимо оборудване за онколечение и вече няма да е необходимо пациентите да търсят лечение в чужбина.

„Кибернож“-ът всъщност е роботизирана система за лъчетерапия, при която се използва източник на лъчи и роботизирана ръка. Действа на принципа „в малък обем голяма доза“ и максимално щади здравите тъкани на пациента. - обясни проф. Мариана Янева, ръководител на Клиниката по лъчева терапия и нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Георги“. 

Тя посочи, че апаратът може да работи от над 120 ъгъла, без да е необходимо пациентът да се мести. Проф. Янева подчерта още, че „Кибернож“-ът е голямо облекчение за пациентите, тъй като лечението се осъществява за една седмица, а досега продължителността му бе около месец и половина.

Най – модерният в страната „Кибернож“ бе открит в Пловдив от зам.-министъра на здравеопазването д-р Адам Персенски в присъствието на областния управител Здравко Димитров, изпълнителния и икономическия директори на болница „Св. Георги“ проф. Карен Джамбазов и Момчил Мавров, здравни специалисти.

Бе представен и още един виксокотехнологичен уред – ПЕТ-скенер, който се ползва за образна диагностика. 

СнимкаВ сградата на бившата държавна болница ще функционира роботизираната система за онколечение “Кибернож”, а в Хирургиите ще е разположен позитронно-емисионният томограф – т. нар. „ПЕТ-скенер”. За изграждането на високотехнологичния Център за образна диагностика на онкологични заболявания са използвани близо 23 милиона лева. От тях 19 милиона са предоставени безвъзмездно от Европейския фонд за регионално развитие, а останалата сума е субсидия от републиканския бюджет.

„Кибернож” е модерна безболезнена и безкръвна технология. Разработена е за отстраняване на тумори, които са труднодостъпни и не подлежат на операция. Въпреки името, не става дума за използването на нож, а за роботизирана система за лъчетерапия, при която се използва източник на лъчи и роботизирана ръка. “Кибернож” разполага с над 200 лъча, които се насочват към мястото на тумора, докато при традиционните методи се наблюдават 2, 3 или 4 лъча. Досега десетки българи със страшната диагноза рак търсеха спасение в Анадолския медицински център в Истанбул, който разполага с „Кибернож”.

ПЕТ-скенерът е позитронно емисионен томограф, който отчита функцията на вътрешните органи. Извършва се с помощта на специфичен радиофармацевтик (изотоп), който се натрупва избирателно в съответната тъкан. Това е уникален образен метод, който дава възможност да се онагледят биохимичните и физиологични промени и да се диагностицира дадено заболяване в много ранен етап, още преди да има налични морфологични промени.Изследването се различава от ядрено магнитния резонанс и компютърната томография, които отчитат вече настъпилите структурни изменения в органите.


С проф. Жанет Грудева - началник на Клиника по Онкология и Хематология - Пловдив е интервюто за  най- модерните методи за диагностика и лечение, с които вече ще работят пловдивските медици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разкриха незаконен превоз на кози в Пловдивско

Нерегламентиран транспорт на дребни преживни животни е установен днес в  Пловдивска област. Около 16:00 часа, на пътя между селата Скутаре и Малък Чардак, полицейски патрул спрял за проверка товарен автомобил, в който се превозвали животни.  Заради въведените ограничителни мерки срещу разпространението на шарка дежурните от  Районното полицейско..

публикувано на 11.08.25 в 19:31

ВиК ремонт променя движението по две автобусни линии в Пловдив

Поради авариен ремонт на ВиК – Пловдив, тази вечер (11 август) от 18:30 до 22:00 часа се затваря за движение ул. „Брезовско шосе“ в участъка от бул. „Северен“ до ул. „Веслец“. От ОП „Организация и контрол на транспорта“ съобщават, че маршрутите на автобусни линии 15 и 9 ще бъдат променени за времето на ремонта, както следва: Линия№ 15..

публикувано на 11.08.25 в 16:59

Шестима пияни шофьори са арестувани в Пловдив през уикенда

Само през изминалите почивни дни в Пловдивска областта са засечени шестима пияни шофьори, един от които е седнал зад волана под влиянието на наркотици. В Пловдив 63-годишна жена била заловена с 1,7 промила, а 43-годишен мъж – с над 1,4 промила. Друг шофьор на 47 години управлявал с над 1,8 промила, а 31-годишен – с повече от 2 промила и положителна..

публикувано на 11.08.25 в 16:32

Сухи треви горяха при Ботаническата градина в Пловдив

Пожар избухна следобед в сухи треви и храсти в пловдивския район "Тракия",  близо до Ботаническа градина и бившата Белодробна болница. В близост има и електрическа подстанция. Образува се силно задимяване в района. На мястото бяха изпратени  шест екипа на пожарната. "Пожарът вече е локализиран и няма опасност за хората в близост", съобщи за Радио..

публикувано на 11.08.25 в 16:24

Бейби бум в пловдивската АГ болница „Селена“

288 са новородените в специализиранета АГ болница само през месец юли. Сред тях – 133 момчета, 155 момичета и 6 двойки близнаци. 29 от бебетата са заченати чрез инвитро процедури. От началото на годината в „Селена“ са се родили общо 1 752 деца. Най-голямото бебе през юли тежи 4 килограма и 410 грама и е високо 55 сантиметра, родено по естествен..

публикувано на 11.08.25 в 15:39