От писаното слово, през динамиката на спорта до пребогатата с археология 2015 за Пловдив. "Точно днес" разговаряме с доц. Елена Кантарева-Дечева, която всеотдайно работи по реставрацията на Епископската базилика от 4-6 в. в Пловдив.
Има проект Пловдив да кандидатства с паментика пред ЮНЕСКО, съобщиха от Община Пловдив през тази година. Проектът се разширява, и това е особено важно за града ни, смята още доц. Кантарева. Тя уточни, че до 2018 г. всички дейности трябва да се финализират.
През пролетта на 2016 г. ще започнат новите проучвания, но ние имаме 800 кв.м. мозайка за обработка, обобщи рестовраторът от Регионалния археологически музей в Пловдив. Ръководител на разкопките е Елена Кесякова.
Епископската базилика е обект подценяван до сега, но той е от изключително значение за града, и за България. Това е най-големият, изключително мащабен, раноннохриситянски храм у нас, с два мозаечни пода, казват археолозите за този обект.
Община Пловдив и фондация „Америка за България“ работят по възстановяване на Голямата раннохристиянска базилика на бул. „Мария Луиза“ пред Католическата катедрала. За реставрацията на обекта фондацията осигури финансиране в размер на 4 900 000 лева.
Епископската базилика е най-голямата на Балканския полуостров. Тя е трикорабна, построена е през IV-VI век и е с размери 86 метра ширина и 39 метра ширина, с около 2000 квадратни метра уникални мозайки и над 70 медальона с изобразени птици – символ на душите на новопокръстените християни.
Непроучени остават около хиляда квадратни метра, които се намират под улицата, преминаваща пред католическия храм "Свети Лудвиг" в Пловдив. Експонирането на този уникален за България и Европа обект ще реорганизира градската зона там, както и движението в района през идната година, обещаха от общината.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..