Икономическите обстоятелства през 2016 г.не се отличават съществено от тези, през 2015-та. Те са трудни открай време, но по-скоро с положителна тенденция. В сравнение с 2013, 2014-та, когато имаше проблеми и заради политическите неразбории, през миналата нещата се поуспокоиха. Това заяви икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев.
По думите му фактът се отрази веднага на икономиката, имаше и изненадващи приходи над 800 млн в бюджета. Икономическият растеж е доста по-добър от всички прогнози. Така че миналата година имаше по-скоро добри новини на фона на последните 7-8.
През тази година очакванията са тенденцията да се запази. Основният проблем обаче е, че на пазара на труда вече се виждат структурни проблеми: дори тогава, когато работодателите откриват работни места, все по-често се оказва, че няма кого да наемат.Според Ганев работните места, които се откриват, не отговарят на профила на безработните, които си остават много. Този структурен проблем бързо може да бъде решен, но някакси продължаваме на две скорости. Една част от правоспособното население с висше образование, е по-гъвкаво към новите тенденции и може да отиде от един сектор в друг. Другата половина – с основно образование, за което имаше търсене, когато строителството беше „в бум“, при този тип инвестиции – аутсорсинг и друг тип инвестиции показва, че е трудно да се реализира на пазара на труда.
Ганев подчерта, че това, което основно притесняваше бизнеса преди година и половина, беше политическата нестабилност. Доста решения бяха замразени, особено дългосрочните. На практика всички се бяха вторачили в политическата сцена, тъй като знаем, че политическите събития много често предопределят и икономически събития. Обвързаността на бизнес и държава остава доста силна, но сега като че ли това не е в такава степен...Т.е. почвата за дългосрочни решения е по-добра, което означава и повече инвестиции. Ако видим картината по региони, там, където заетост и инвестиции започнаха да се възстановяват по-рано в икономическите центрове /на Юг/, там тенденцията не е толкова положителна. Там, където закъсня /на Север/, сега се вижда наваксване. Пловдивска област си остава и не само като бранд най-често свързана с думата инвестиции.Тя става често пример за други области като икономически индикатор и като работа на общинската власт в посока привличане на повече инвестиции, като се използват се добрите страни на отделните общини. Според Ганев Община Пловдив има силна страна - квалифицирана работна ръка, много млади хора, които искат да работят. Съседните общини Родопи и Марица нямат такава работна ръка, но пък имат подходяща земя. И за да има успешни инвестиции в региона, те трябва да работят заедно и те го правят.Това трябва да бъде последвано и от други общини. Никой няма перфектния микс от условия – земя, условия, ниски данъци и работа на общини, които административно са разделени, но това не е от голямо значение, когато говорим за инвестиции, заяви още Петър Ганев. Повече чуйте от звуковия файл. |
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..