Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почвата за дългосрочни бизнес решения е по-добра

Петър Ганев

Икономическите обстоятелства през 2016 г.не се отличават съществено от тези, през 2015-та. Те са трудни открай време, но по-скоро с положителна тенденция. В сравнение с 2013, 2014-та, когато имаше проблеми и заради политическите неразбории, през миналата нещата се поуспокоиха. Това  заяви икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. 

 По думите му фактът се отрази веднага на икономиката, имаше и изненадващи приходи над 800 млн в бюджета. Икономическият растеж е доста по-добър от всички прогнози. Така че миналата година имаше по-скоро добри новини на фона на последните 7-8.

През тази година очакванията са тенденцията да се запази. Основният проблем обаче е, че на пазара на труда вече се виждат структурни проблеми: дори тогава, когато работодателите откриват работни места, все по-често се оказва, че няма кого да наемат.Според Ганев работните места, които се откриват, не отговарят на профила на безработните, които си остават много. Този структурен проблем бързо може да бъде решен, но някакси  продължаваме на две скорости. Една част  от правоспособното население с висше образование, е по-гъвкаво към новите тенденции и може да отиде от един сектор в друг. Другата половина – с основно образование, за което имаше търсене, когато строителството беше „в бум“, при този тип инвестиции – аутсорсинг и друг тип инвестиции показва, че е трудно да се реализира на пазара на труда.

Ганев подчерта, че това, което основно притесняваше бизнеса преди година и половина, беше  политическата нестабилност. Доста решения бяха замразени, особено дългосрочните. На практика всички се бяха вторачили в  политическата сцена, тъй като знаем, че политическите събития много често предопределят  и икономически събития. Обвързаността на бизнес и държава остава доста силна, но сега като че ли това не е в такава степен...Т.е. почвата за дългосрочни решения е по-добра, което означава и повече инвестиции.  Ако видим картината по региони, там, където заетост и инвестиции започнаха да се възстановяват по-рано в икономическите центрове /на Юг/, там тенденцията не е толкова положителна. Там, където закъсня /на Север/, сега се вижда наваксване.

Пловдивска област си остава и не само като бранд най-често свързана  с думата инвестиции.Тя става често пример за други области като икономически индикатор и като работа на общинската власт в посока привличане на повече инвестиции, като се използват се добрите страни на отделните  общини. Според Ганев Община Пловдив има силна страна - квалифицирана работна ръка, много млади хора, които искат да работят. Съседните общини Родопи и Марица нямат такава работна ръка, но пък имат подходяща земя. И за да има успешни инвестиции в региона, те трябва да работят заедно и те го правят.Това трябва да бъде последвано и от други общини. Никой няма перфектния микс от условия – земя, условия, ниски данъци и работа на общини, които административно са разделени, но това не е от голямо значение, когато говорим за инвестиции, заяви още Петър Ганев. Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21