Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Саудитска Арабия иска да е лидерът в арабския свят

| обновено на 05.01.16 в 16:06

Екзекутираният духовник шейх Нимр ан Нимр – борец за правата на шиитите в Саудитска Арабия, един от водачите на Арабската пролет, е бил убит заедно с 46 други души, обвинени в тероризъм, като сред тях е и лидер на Ал Кайда. ОСвен това, не трябва да забравяме, че Саудитска арабия и Иран винаги са били регионални съперници, това заяви в интервю за Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков.

Саудитска Арабия много ясно се опита да отъждестви Иран с признати от целия свят терористични субекти, каго желанието им е да поставят на едно нога Иран с Ал Кайда и Ислямска държава. Освен това Саудитска Арабия иска да покаже, че лидерът в арабския свят ще е именно тя, каза още проф. Чуков.

Според него посланието, което изпраща Саудитска Арабия, подбирайки точно конкретния момент за екзекуцията, е много ясното желание да се създаде нов регионален блок, но вече на тактическа основа и на антииранска основа. На първо място този блок ще включва и Турция, която иначе се разграничи от екзекуцията на арабския духовникНеслучайно преди броени дни на посещение там беше и турският президент Реджеп Ердоган. 

Напрежението между Саудитска Арабия и Иран е вековно, това е постоянната битка между сунити и шиити. Шиитите и сунитите са двете основни деноминации в ислямското семейство. Сунитите са около 1,2 млрд., равностойни по брой на католиците по света. Останалите около 300 млн. души, а може би и повече са шиити. Те имат различни представи за държавата, за държавността. 

Днес напрежението ескалира циклично на 25 години защото и двете са конкуренти за надмощие в Близкия Изток. Това са държави с огромни финансови възможности и затова ситуацията е особено сложна особено на фона на конфликта в Сирия.

Относно опасенията за скок на цената на петрола Владимир Чуков подчерта, че Близкият Изток вече не е това, което беше по-рано. Днес не се стига така до експлозия на цените на нефта. Има държавна политика на задържане на тези цени и не предвиждам сериозни корекции в цените. 

В момента икономиката на Китай влияе по-силно върху цената на петрола, отколкото сблъсъкът между двете държави – износителки на нефт, поясни Чуков. Причината, освен външна интервенция в ценообразуването, е наличието на големи количества алтернативно гориво, каквото е шистовият газ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52