Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В света вече всеки играе против всички и всички против всеки

Поредната ескалация на напрежението,   предизвикано от отношенията между  Саудитска Арабия и Иран е само   епизод от  конфликта в Близкия Изток.   Продължава глобалната геополитическата и петролна нестабилност,  коментира  доктора по икономика  проф. Боян Дуранкев.

 Конфликтът между Саудитска Арабия и Иран  е епизод от много конфликти, които се случват и които ще се случват. Обратно казано, на времето, ако Бжежински твърдеше, че светът е една голяма шахматна дъска, на която има един доминиращ участник – САЩ, който може да регулира отношенията в света, оказа се, че след 2000 г. светът се разпадна на много малки, най-различни шахматни дъски, където всеки играе против всички и всички играят против всеки. 

Според проф. Дуранкев конфликтът донякъде е петролен, защото полтическите игри доведоха до смъкване цената на петрола в момент, когато Русия изглеждаше прекалено силна. И да се удари Русия чрез петрола беше беше от най-добрите начини на другите играчи по света.  Сега, в момента, за да се регулират някои от арабските страни, политическите игри водятг до тези ниски цени на петрола.

Професорът прогнозира, че ако през следващите 5-10 години Ислямска държава изчезне, цените на петрола отново ще се повишат.Спроед него, в петролния конфликт са страните от ОПЕК, Русия като силен играч в момента, Сащ като стратегически играч срещу петрола, бледата консумация в ЕС и Китай.

Ако ЕС постигне икономически ръст от 2-3 процента тази година, то ще има от 8 до 10 процента увеличение на цените на петрола. 

От време на време пламват такива напрежения както в момента около Саудитска Арабия, такива като „Ислямска държава”, като конфликта между Турция и  Русия, конфликтите между България и другите страни около нея, така че многото шахматни дъски с различни участници водят и до едни много случайни резултати в света и тези резултати са видими насвсякъде по този свят. След 2007 г., когато окончателно САЩ навлезе в тежката си финансова криза и  2008 г., когато Европейският съюз се превърна в един среден играч – излезе от позициите си на голям играч, превърна се в среден и сега в момента в един играч със затихващи функции.

Проф. Дуранкев анализира глобалното превъзходство до 2000 г на . САЩ  – военно, икономическо, морално и какво ли не, но се оказа, че превъзходството не е достатъчно, за да бъдеш лидер. За да бъдеш лидер ти трябва да има много по-различна култура на  отношенията, да не искаш универсални домократични промени във всички страни и то незабавно, веднага, на секундата, да не искаш модела на икономиката да  бъде  глобализация, отваряне и източване на природни ресурси и убиване на чужди предприятия, така че глобалното превъзходство не доведе до глобално лидерство. И това и Бжежински, и Кисинджър го посочват като най-големия проблем, който се получи след 2000 г.  САЩ загубиха лидерството, оставиха предимството, най-вече военното, но след като затънаха във войните в Афганистан, в Ирак, навсякъде по свето и то крайно неуспешно, след като на тяхна територия бяха избити от масови разстрели над 13 000 души, за което Обама спомена в онзиденшната си реч, очевидно е, че САЩ  вече не може да бъде глобален лидер.

А от друга страна възкръснаха буквално някои регионални играчи, които бяха отписани – като например Русия, също така Китай, който има 100-годишна стратегия за развитие и глобално лидерство. Също така индийският слон дава индикации, че и той желае да се намесва. Латинска Америка и това разпадане доведе именно до тези конфликти, които са може би като начало в момента, защото „Ислямска държава”  не може да бъде победена и тази година – радикалният ислям не се премахва с една война, а с ценности и поведение.

Проф. Дуранкев коментира и бъдещето на Шенген и т.н. бежански проблем за Европа, който, според него, застрашава бъдещето на Съюза. 

А най-показателно за това, че Шенген е застрашен,  е факта, че Меглена Кунева вече не говори за Шенген. 

 Някои от глобалните играчи като Европейския съюз доста изостанаха, тъй като в нашата Европа се произведжат повече ковчези, отколкото детски люлки. Ние потънахме в един безсмислен малък икономически растеж, включително и България и даде ако вземем България – в България за разлика от света, където милиардерите загубиха милиарди, в България пък най-богатите си печелят много добре.  Така че ние не стоим много добре като картина, като структура и даже най-обикновени индикатори като нахлуването на емигрантите, които ги наричаме бежанци, показа, че първо Европейският съюз е пробит отвсякъде като граници, второ, заради тези емигранти можем да се изпокараме успешно и трето, половин година след нахлуването на емигрантите в ЕС не може да се стигне до никакво решение общо и споровете продължават като в едно доста отлежало семейство.

Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39