Дано най-после това, което се случи във Враца ни стресне и ни отвори очите за факта, че България е не само в икономическа, политическа, институционална, но преди всичко в личностна криза. Всеки един от нас се чувства не добре в тази държава. Това каза за Радио Пловдив Христо Монов, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, специалист по кризисна психология. Той коментира случилото се вчера във Враца, нанесеният побой и убийство на 18 годишния младеж.
Според него поведението на очевидците, които са снимали с телефони, но не са се намесили е закономерно в една държава, в която са изгубени ценностите. Ние се докарахме до там, да си правим селфи - за да покажем какво сме си купили, да покажем на каква маса сме седна ли, до коя известна личност, но не и да реагираме в подобна ситуация, посочи Монов
Той критикува и реакциите на служителите на телефон 112 и заяви, че подобни примери още веднъж сриват доверието на хората в институциите.
На въпрос защо "битовата престъпност" остава невидима за органите, които трябва да я разкриват - Монов отговори: Това е още един белег за дълбоката криза на държавата. Това е чувството за безнаказаност. Това е сериозен симптом за загниване на държавността - когато един дребен престъпник, за да се нахрани,за да задоволи свой нагон, пребива възрастни хора и върши престъпление.
Монов посочи, че кризисната психологическа интервенция е доброволна и трябва да се прави от лицензирани специалисти. Много е важно как и кой сега ще работи със съучениците на убитото момче.
Той допълни, че в страната има все повече примери за нарастваща агресия. Най-висшата форма на агресия обаче, това е самоубийството, самоагресията е нещо много страшно, категоричен е Монов. Той посочи, че самоубийствата все повече се увеличават.
По думите му, случващото в страната се дължи на това, че все повече имаме усещането, че живеем в джунгла. Когато няма респектът на институциите, подобен тип поведение се оказва най-адаптивното.
За да се справим с нарастващата агресия е нужен " тих" протест, протест, на който гражданското общество да каже силно какво иска, да посочи кой е виновен и ако той не може да реши проблемите - да си ходи, категоричен е психологът.
Нямаме посока като държава, няма кой да я зададе, заключи експертът.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..