Ще си търсим и отстояваме правата по всякакъв начин, ако трябва ще организираме стачки и ще затваряме пътища, но настояваме да се върне старият закон. Тази цел събра в Пловдив над 200 казанджии от страната на учредително събрание на Национално сдружение „Българска домашна ракия“.
Собствениците на казани за варене на ракия настояват да се отмени ограничението ракия да се вари само шест месеца в годината – от юли до декември, и казаните над 500 литра да се лицензират като данъчни складове. Искането е разрешеният обем да е до 1000 литра и ракиджийниците да работят целогодишно.
„Всичко се прави заради интересите на три – четири големи винзавода, които си имат лобита сред депутатите“ - заяви Светослав Йорданов от Димитровград. Той подчерта, че хората знаят какво е качествена ракия и няма да се увеличи потреблението на продукцията на винзаводите, тъй като там има спирт. Йорданов уточни, че тъй като държавата не може да се справи със сивия сектор, който е близо 2/3 от бранша, посяга на лицензираните собственици на казани, но така бюджетът се лишава и от техните такси и налози. Хазната губи, но със сигурност ще се увеличат работещите в сивия сектор, категоричен е казанджията от Димитровград.
Колегата му от Монтана Евгени Стоянов обясни, че преди три месеца по всички правила е изградил дестилерия с четири казана и обем 1000 литра, а направената инвестиция е 170 000 лева, от които 40 000 са кредит. Само утайниците, които са направени по изискване на РИОСВ, струват близо 30 хиляди лева. Стоянов задочно попита депутатите как да си погасява задълженията по кредита и с какво да се издържа, след като в момента е принуден да не работи.
Атанас Рашев от варненското село Страшимирово каза, че от 13 години е казанджия, но не помни подобни законови рестрикции. „Ако има някой технолог, нека ми обясни как в 300-литров казан да се сложи продукцията от едно дърво в градината и след това да се получи ракия!“ – призова Рашев. Той предупреди, че са засегнати интересите на обикновените хора по селата, но според него, те ще започнат да си правят самоделни казани.
180 полицейски екипа от 13-те районни управления на пловдивската дирекция участваха в четиридневна специализирана операция за контрол по пътищата в града и региона. За времето от 20 до 23 февруари са проверени над 4 700 леки и тежкотоварни автомобили. Установените за този период нарушения, санкционирани с фишове и актове са над 1400..
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална - за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замързяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..