Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите винаги ще търсят смисъла...

Духът на бунта и съпротивата не е запазен за никоя идеология. А историята на близкото ни минало продължава да бъде дискусионна и е важно да я познаваме. Това е и пътят на национално помирение, което е моя стара мечта. Думи на писателя Алек Попов. 

Разговорът с Алек Попов е за неговия роман "Сестри Палавееви", който той написа след "Мисия Лондон", и който е поставен в Пловдивския драматичен театър. Представлението е с номинация "Икар" на Съюза на артистите за ролята на двете сестри-близначи от буржоазна фамилия, които после стават партизанки.

Представлението е различно от романа, има своя художествена трактовка ,която го прави достъпно за зрителите, коментира писателят, който пише продължение на "Сестри Палавееви". Предстои книгата да излезе на сръбски език, има представяне и в Турция, а според Алек Попов, темата е важна за целите Балкански  страни, както и за нас, защото дискусията за времето в романа не спира / преди и след 9 септември 1944. и митологемите на тогавашната комунистическа идеология /, а все още има живи спомени и от двете страни историята минава  през съдбите  във всяко българско семейство.  

Младите винаги ще търсят смисъла, изразен по по- радикални действия. Това е връзката и на романа с отправка към нашето време. Защото и колко от младите, които са привлечени от Ислямска държава, са запознати с нейната идеология, те намират нещо романтично,  какво романтично ?-те не са запознати, но т.е., търсят смисъла.   

А хората във всяко време са податливи  на минипулации, и на статуквото.  Особено младите са лесни на манипулации и радикални промени.  В този смисъл книгата е и изследване на колективното съзнание и една дискусия с по-младата публика ще бъде интересно и принос към идеята.  За да вървим напред.


Цялото интервю с Алек Попов е тук. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 08.02.25 в 10:26

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41