Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПИ: Между 50 и 70 общини са закъсали финансово

Снимка: БГНЕС

На практика промените в Закона за публичните финанси, касаещи мерките за оздравяване на финансово закъсали общини, са една нова глава в този закон, отбеляза в интервю за Радио Пловдив Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

 Целта е да се поставят критерии за това коя община е във финансово затруднение, което е добра мярка. Въпросът обаче е дали процедурата да е автоматична, както и какво следва от въвеждането и, коментира Петър Ганев.

Според текста финансовият министър е основният инициатор за процедурата по оздравяване на една община, а Общинският съвет само приема решението за това.

Тук е важно също дали общината ще реши да се оздравява финансово като приеме свой план за това, или пък ще приеме безлихвен заем от държавата и така ще даде повече власт на финансовото министерство, разсъждава Петър Ганев. По думите му около 50-70 общини в страната имат нужда от финансово оздравяване.

Интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Ганев можете да чуете в прикачения файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светлин Тачев

Очакват ни горещи есен и зима заради влизането в еврозоната

Новият вот на недоверие, който ще внесе опозицията, на фона на събитията в МВР и възможните оставки в системата, коментира в програма "Точно днес" политологът д-р Светлин Тачев от социологическа агенция „Мяра“.  Според него вотът на недоверие, който се подготвя, едва ли ще мине, защото правителството има осигурено мнозинство с ДПС  - Ново начало...

публикувано на 11.09.25 в 11:06

Реновираното ОУ "Райна Княгиня" ще посрещне учениците си

Мащабните ремонтни дейности в Основно училище „Райна Княгиня“  - Пловдив ще приключат до 15 септември и училището ще отвори врати за своите ученици в напълно обновена среда. Директорът д-р Мария Гайдарова съобщи, че при тях все още текат довършителните работи и ще бъдат готови да посрещнат децата в понеделник. Сградата е на 4 етажа и е изцяло..

публикувано на 11.09.25 в 09:44

Конфликтите не се отразяват на управлението на Пловдив

Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..

публикувано на 10.09.25 в 10:59
Татяна Буруджиева

Няма да има промени в кабинета под натиска на опозицията

"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..

публикувано на 10.09.25 в 10:31

Имаме известни притеснения за изпитите в края на 7 клас

Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с  Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..

публикувано на 10.09.25 в 09:52