От днес хората по цял свят могат да разглеждат експозицията на Регионален етнографски музей – Пловдив онлайн благодарение на успешното сътрудничество между Регионален етнографски музей – Пловдив и Google Cultural Institute.РЕМ – Пловдив има вече две виртуални изложби „Знаци на времето“ и „Български народни накити“.
Директорът на музея Ангел Янков съобщи, че скоро ще е готов и виртуалния вариант на най-новата изложба на музея „Романтика от кутията за спомени“.
Като се използват възможностите на Street View, хората могат да се разхождат виртуално из залите и коридорите на Регионален етнографски музей – Пловдив. Могат да избират интересни предмети, и като кликнат върху тях да открият повече информация или да се потопят в достъпните изображения с висока резолюция, казва Янков.
„Количката“ на Street View е разработена със специален дизайн. Тя засне 360 градусови изображения на интериора на РЕМ – Пловдив, които след това бяха събрани в единна триизмерна картина. Тя позволява плавна навигация през повече от 14 зали в музея, включващи: традиционно облекло, накити и възрожденски интериори.
Виртуалните изложби разработени за онлайн посетители и са курирани от експерти от РЕМ – Пловдив. Дигиталните експозиции представят историята на Българското Възраждане в периода от края на XIX и началото на XXвек. „Знаци на времето“ разказва за различни осветителни и времеизмервателни уреди във възрожденска България. „Български народни накити“ представя традиционни накити от българските земи, изработени от сребро, злато и скъпоценни камъни. Тези накити са карали чуждестранните пътешественици да сравняват дори селските моми в България с царици. Най-новата ни изложба „Романтика от кутията за спомени“ представя романтиката и любовта в града на тепетата в средата на XIX век.
Според Ангел Янков някои от най-интересните експонати, които могат да бъдат видени във виртуалните ни изложби са:
-Джобен часовник „Ralph Gout“ – сребърен мъжки джобен часовник, украсен с инкрустации от черупка на костенурка и рубини по капака, Ralph Gout, Лондон, 1722 г.
-Листовидни пафти – сребърни пафти, комбинирана техника – коване, леене, щамповане, филигран, инкрустация с камъни и седеф; гравюри на двуглави орли върху седефа, XIX в.
-Музикална бонбониера – бонбониера, свиреща музикална кутия със симетрична четириъгълна форма, тапицирана с розов копринен плат, върху капака – изрисуван пейзаж с вятърна мелница.
РЕМ – Пловдив беше първият български музей, който дигитализира културни ценности с платформата на Google Cultural Institute, припомня директорът на пловдивския музей.
"Искам да благодаря на партньорите ни от Google и на екипа, който ни подкрепяше и направи възможна дигитализацията на материалното културно наследство от фондовете на РЕМ – Пловдив. Нашите изложби „Знаци на времето“ и „Български народни накити“ спомогнаха за популяризирането музея по целия свят. Ще продължаваме да качваме виртуални изложби. Сега вече и интериорът на музея е достъпен онлайн с Виртуалната разходка на Street View. Така хора от цял свят ще могат да се насладят на уникалната атмосфера на Къща Куюмджиоглу, която е национален паметник на културата, и да разгледат нашата експозиция.“
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..