Ставащото във Висшия съдебен съвет може и да не е случайно, да е дирижирано от някои сили, за да се отклони вниманието на общественото мнение и на ЕК в предстоящия доклад, към скандалите във ВСС, а не към реформата в прокуратурата, която е провалена и което е основен нерешен проблем в правосъдието.
Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Емилия Недева, експерт в Асоциация за европейска интеграция и права на човека. Занимава се с наказателно право.
Това, което се случва във ВСС, е ясна симптоматика на разпадането на съдебната власт и подриване на устоите на правовата държава.
Адвокат Недева обясни защо е нужно адвокатите и гражданското общество да говорят затова. Защото магистратите, редовите с право, висшите без право, но всички те са много чувствителни на тема независимост на съдебната власт. Едва ли не всеки, който би критикувал съдебната власт, нанася удар върху съдебната система. Което не е вярно, защото едно от най-важните становища на Консултативния съвет на европейските съдии във връзка с независимото ръководство на правосъдието е озаглавено "Съвета на съдебната власт в служба на обществото". И докогато ръководството на съдебната власт е призвано да е най-важния гарант за справедливия съдебен процес, всеки гражданин, правозащитник и адвокат трябва да се занимава със ставащото в съдебната власт, защото то рефлектира върху принципите на правовата държава.
Размяната на sms-те, адвокат Недева определи като символ на разпад, на недопустима конвергенция между изпълнителната и съдебната власт. Тя припомни някои акценти от нерегламентирано записваните разговори в дома на премиера в Банкя, разговорите между Ченалова-Янева, които не са махленски разговори на две каки, а на съдии, които са акумулирали голяма информация за двигателите в съдебната система.Тя припомни, че по-нататък Ченалова говори за това, кой кадрува в съдебната система, кои са хората на изпълнителната власт във ВСС.
Един и същи SMS е в един момент символ на угодничество, на унижение на съдебната система пред изпълнителната власт, а когато се препраща от премиера на Панов е демонстрация на сила, дрънкане на оръжия на изпълнителната пред съдебната власт.
Отиването на премиера във ВСС по повод sms-а, Недева определи като целящо да нападне Лозан Панов, да го прикани към борба на премиерски терен и припомни една премиерска реплика за мускулите.
Изборът на новия представляващ ВСС Димитър Узунов, адвокат Недева коментира в контекста не един виц "Няма нужда ме избирате, понеже аз вече съм спуснат". А относно предоставената телефонна разпечатка от Узунов по повод sms-а, която би трябвало да го оневини, като адвокат по наказателно право, адвокат Недева беше ясна Има начин и официалните разпечати да бъдат манипулирани.
Обществото е разочаровано и омерзено от това, което се случва. Огромният дефицит на доверие към правораздаващите изпрати хората на улицата. И процесите започват да се водят на улицата.
Адвокат Недева даде пример със смъртта на 18-годишния Тодор. Процесът започна да се води пред камерите. И сега ние не можем да сме сигурни, действията на прокуратурата, дали са въз основа на доказателства, или под уличния натиск.
А уличният натиск на кого пречи. Пречи на държавата. Сваля правителства.
Уличният натиск подпомага ли правосъдието, или му пречи ?
Цялото интервю с адвокат Емилия Недева можете да чуете в прикачения звуков файл.
Ива Димитрова от сдружение "За земята" коментира в програма "Ден след ден" вероятността депозитната система за оползотворяване на опаковките отново да бъде отложена за 2027 година. Тя изрази недоумението си относно причините за това отлагане, въпреки готовността на индустрията и гражданите и години работа по въпроса. Според нея е необходим..
След обира в Лувъра стана ясно, че вече са арестувани двама заподозрени за кражбата на скъпоценните бижута от музея. Според директора на Регионалния археологически музей в Пловдив доц. д-р Костадин Кисьов подобно престъпление едва ли е било възможно без съдействие на вътрешен човек. „Имам дългогодишен опит в музейното дело и първото, което си..
Серия от събития съпътстват отбелязването на 80-та годишнина на пловдивския Аграрен университет . В програма "Ден след ден" разговаряме с ректора доц. д-р Боряна Иванова . В интервюто става дума и за учреденото наскоро Сдружение на държавните висши училища, в което Аграрният университет засега не участва. 80 години Аграрен университет в..
В разгара на протестите на хората о село Труд за по- добра транспортна свързаност с Пловдив от Министерството на транспорта обявиха, че законодателни промени ще позволят проблемът трайно да се реши за 100 дни. Беше оповестено, че ангажирана с темата е депутатът от ГЕРБ - СДС Цвета Караянчева, която е избрана от област Пловдив. По думите й..
Цената на златото достигна исторически върхове, а интересът към благородния метал нараства и в България. Все повече хора влагат средства в злато, коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив финансистът и борсов анализатор Димитър Георгиев. Според него тенденцията е логична, но и донякъде изненадваща. „Продължаваме да виждаме опашки пред..