Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудно приемам петокласници да учат без учебници

Вероятно проблемите с отпечатването на новите учебници за 5 клас по история, са в резултат на не много добър диалог между Министерството на образованието и законодателния орган.


Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Сергей Игнатов, бивш министър на образованието, историк и египтолог. Той е категоричен, че трудно може да се приеме идеята на образователния министър професор Тодор Танев да се учи без учебници по история в пети клас.
 

„Учебниците внушават стабилност в системата. И най-вече за родителите. Едно е студенти да учат без учебници, друго е децата в пети клас. Трудно приемам идеята петокласниците да бъдат обучавани без учебници“, коментира професор Игнатов.

Бившият образователен министър посочи, че в Брюксел деца в пети клас се обучават без учебници. Уроците им се предоставят по строга схема по интернет, но в България системата не е обезпечена за тази практика. Имаме проблем, категоричен е професор Игнатов.

Според него проблемите с отпечатването на учебниците, ще попречи на основната идея на реформата – олекотяване на учебния материал и да стане разбираем за учениците.

Професор Игнатов подчерта, че Законът за училищното и предучилищното образование е добър, но той трябва да бъде прилаган от хора, които го разбират.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва юбилейният Национален фолклорен събор в Копривщица

Днес е официалното откриване на 13-ият Национален събор на народното творчество в Копривщица.  Това издание е юбилейно - навършват се 60 години от началото на инициативата.  Съборът се провежда на всеки 5 години с изключение на прекъсването по време на Covid-пандемията. Откриването е в 11 ч.  Патрон е министър-председателят Росен Желязков,..

публикувано на 09.08.25 в 09:43

По-високите глоби за шофьорите не са за превенция, а за пари

Промените в закона за движение по пътищата целят индустриално събиране на глоби, а не превенция на пътния травматизъм. Това коментира Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след като депутатите приеха изменения, свързани с шофьорите. Основно те са за по-високи глоби, за засичане на средна скорост и за уеднаквяване на наказанието при..

публикувано на 08.08.25 в 11:07

Пазарите в Пловдив са готови за цените в лева и евро

От днес влиза в сила двойното етикетиране на стоките в магазините и пазарите. В Пловдив магазините вече са готови за цените в евро и лева, а на пазарите две трети от търговците и производители на плодове и зеленчуци до последно поставяха етикети в българска валута.  С въвеждането на двойното обозначение на цените от днес, това трябва да..

публикувано на 08.08.25 в 10:48

Измами може да има чак при двойното обръщение на парите

Нелоялни практики и опити за измами заради влизането в еврозоната едва ли ще има в преходния период. По-скоро такива може да има чак през януари при двойното обръщение на парите. „Когато влезете в магазина и дадете 20 лева, а трябва да ви върнат рестото в евро – ще се изисква много бърза калкулация. Това ще води до много грешки, а някъде..

публикувано на 08.08.25 в 10:22
Румяна Титерякова

Екскурзоводите са против отмяната на лицензирането им

Лицензираните екскурзоводи у нас излязоха с петиция до Министерството на срещу отмяната на Наредбата за регулация на екскурзоводската професия. Такова искане е направено на среща в министерството в края на месец юли. Според лицензираните екскурзоводи то е продиктувано от икономически интереси на конкретни туроператори, които имат полза от..

публикувано на 07.08.25 в 11:03