Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е важно само какво се учи, а как се учи и кой го преподава

| обновено на 28.01.16 в 13:41

От дебат винаги има смисъл, но в този дебат -  за промените в учебните планове -  МОН  не играе абсолютно честно с гражданите  - информацията, която имаме е на парче, само част от картината е споделена.

Симптоматично е, че има страх от денационализация на образованието, отбелязва проф. Пелева. 

В кризисна ситуация, като тази, в която сме - националните преживявания са важни, те се терапевтични. В такъв момент да се прилага грубо социално инженерство ще доведе до втвърдяване на националистичесческия прочит и коментар на предлаганите промени.

Ако идеята е да са намали конфронтационното звучене на част от българските текстове, които се учат- защо се маха точно "Хубава си, моя горо", защо намалява Далчев - пита професорът и продължава с несъгласие с представената логика на преместване на "История славянобългарская" от шести в девети клас.

Сред въпросите, които отсъстват в информацията, която дават от МОН е - каква философия  на образование се предлага, не само какво учат децата, как учат, кой ги учи.... Готов ли е съвременният български учител да понесе обещаваната му свобода да конструира сам учебен материал? В този смисъл проблемът на средното образование, който сега се дискутира е много свързан с висшето, ние имаме много сериозен проблемът и днешните разговори са само малка част от него.

Министерският ешалон, който работи върху програмите е доста невидим, каза още проф. Пелева, а тези които участват в дебата най- вероятно ще са употребени и ще поемат тежестта на следващия гаф. Кой ще точно ще реши с кое експертно мнение ще се съобрази, кой ще е крайният продукт, как ще се направи избор, кой ще го направи.....?

Дебатът ще завърши с някакви компромиси, прогнозира проф. Пелева. Ще бъде утешено безпокойството на хората, ще се реши така, както е замислено и ...така до следващия скандал.

Цялото интервю с проф. Инна Пелев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52