Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е важно само какво се учи, а как се учи и кой го преподава

| обновено на 28.01.16 в 13:41

От дебат винаги има смисъл, но в този дебат -  за промените в учебните планове -  МОН  не играе абсолютно честно с гражданите  - информацията, която имаме е на парче, само част от картината е споделена.

Симптоматично е, че има страх от денационализация на образованието, отбелязва проф. Пелева. 

В кризисна ситуация, като тази, в която сме - националните преживявания са важни, те се терапевтични. В такъв момент да се прилага грубо социално инженерство ще доведе до втвърдяване на националистичесческия прочит и коментар на предлаганите промени.

Ако идеята е да са намали конфронтационното звучене на част от българските текстове, които се учат- защо се маха точно "Хубава си, моя горо", защо намалява Далчев - пита професорът и продължава с несъгласие с представената логика на преместване на "История славянобългарская" от шести в девети клас.

Сред въпросите, които отсъстват в информацията, която дават от МОН е - каква философия  на образование се предлага, не само какво учат децата, как учат, кой ги учи.... Готов ли е съвременният български учител да понесе обещаваната му свобода да конструира сам учебен материал? В този смисъл проблемът на средното образование, който сега се дискутира е много свързан с висшето, ние имаме много сериозен проблемът и днешните разговори са само малка част от него.

Министерският ешалон, който работи върху програмите е доста невидим, каза още проф. Пелева, а тези които участват в дебата най- вероятно ще са употребени и ще поемат тежестта на следващия гаф. Кой ще точно ще реши с кое експертно мнение ще се съобрази, кой ще е крайният продукт, как ще се направи избор, кой ще го направи.....?

Дебатът ще завърши с някакви компромиси, прогнозира проф. Пелева. Ще бъде утешено безпокойството на хората, ще се реши така, както е замислено и ...така до следващия скандал.

Цялото интервю с проф. Инна Пелев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57